Sanat ve tasarım eğitiminde yeni bir yaklaşım: Artırılmış gerçeklik ortamında perspektif öğrenimi
A new approach in art and design education: Learning percpective in an augmented reality enviroment
- Tez No: 968684
- Danışmanlar: PROF. YUSUF KEŞ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmeler, eğitim materyallerinin tasarımında yeni bir aşamaya geçişi beraberinde getirmiştir. Basılı ve fiziksel materyallerin yerine, dijital altyapıya dayalı, görsel tasarımı öne çıkaran ve teknolojik aygıtlarla uyumlu biçimde kullanılabilen öğretim araçları kullanılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışması, sanat ve tasarım eğitimi bağlamında, geleneksel öğretim yöntemlerine alternatif olarak geliştirilen artırılmış gerçeklik (AR) tabanlı mobil bir uygulamanın etkililiğini araştırmaktadır. Çalışmanın odak noktası, öğrencilerin üç boyutlu nesne algısı, perspektif konularını kavrama düzeyleri ve öğrenmeye yönelik motivasyonlarını artırma amacına yöneliktir. Araştırma, güzel sanatlar programında öğrenim gören 30 öğrenci ile yürütülmüş ve deneysel desen kullanılarak yapılandırılmıştır. Katılımcılara hem geleneksel öğretim yöntemleri hem de AR destekli öğretim süreci uygulanmış; her iki sürecin öncesi ve sonrasında öğrencilere uygulanan Likert ölçekli ölçme araçları ve Zihinsel Döndürme Testi (MRT) ile veriler toplanmıştır. Elde edilen bulgular, AR tabanlı uygulamanın öğrencilerin üç boyutlu algılama becerilerini geliştirdiğini, perspektif konularını daha iyi anlamalarını sağladığını ve öğrenme motivasyonlarını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bu tez çalışmasında, AR destekli mobil uygulamaların, özellikle uzamsal görselleştirme ve kavramsal soyutlama gerektiren konular için etkili dijital öğrenme araçları olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present day, technological advancements have ushered in a new phase in the design of educational materials. Traditional printed and physical resources have increasingly been replaced by digitally based instructional tools that emphasize visual design and are integrated with technological devices. This thesis investigates the effectiveness of an augmented reality (AR)-based mobile application developed as an alternative to traditional teaching methods in the context of art and design education. The focus of the study is to enhance students' perception of three-dimensional objects, their level of understanding of perspective topics, and their motivation to learn. The research was conducted with 30 students enrolled in a fine arts program and was structured using an experimental design. Participants were exposed to both traditional teaching methods and the AR-supported teaching process; data were collected using Likert-scale measurement tools and the Mental Rotation Test (MRT) administered to students before and after both processes. The findings show that the AR-based application improved students' three-dimensional perception skills, enabled them to better understand perspective topics, and positively affected their learning motivation. In this thesis, it has been demonstrated that AR-supported mobile applications are effective digital learning tools, particularly for topics requiring spatial visualization and conceptual abstraction.