Yetişkinlerin öğrenme motivasyonlarının incelenmesi ve yetişkin eğitimine ilişkin bir model önerisi
Examination of adults' learning motivations and a model proposal regarding adult education
- Tez No: 968685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerin öğrenme motivasyonlarını ve yaşam boyu öğrenme deneyimlerini derinlemesine incelemek ve elde edilen bulgular doğrultusunda bireyselleştirilmiş yetişkin eğitimine yönelik bir model önerisinde bulunmaktır. Araştırma kapsamında Manisa il merkezindeki halk eğitim merkezlerine katılan 30 yetişkin katılımcıdan nitel veri toplanmış, nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması deseni benimsenmiş ve veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, katılımcıların yaşam boyu öğrenme süreçlerine katılım deneyimlerinin kurs seçim süreci ve motivasyon kaynakları, öğrenme süreci deneyimleri ile kazanımlar ve değerlendirmeler olmak üzere üç temel boyutta şekillendiğini ortaya koymuştur. Motivasyon kaynaklarının tanımlanmasında, yetişkin öğrenenlerin içsel motivasyon kaynakları (kişisel tatmin, merak duygusu, başarma arzusu), dışsal motivasyon faktörleri (mesleki gereksinimler, sosyal onay arayışı, ekonomik beklentiler) ve motivasyon sürdürülebilirliği boyutlarında farklılaştığı tespit edilmiştir. Eğitim kurumlarından beklentiler temasında, eğitim kalitesi ve süreç beklentileri ile fiziksel ve organizasyonel beklentiler olmak üzere iki alt tema belirlenmiş, nitelikli eğitmen, uygulamalı eğitim, bireysel ilgi, esnek saatler, ulaşılabilirlik ve uygun fiziksel ortam talepleri öne çıkmıştır. İdeal yetişkin eğitimi sürecinin tanımlanmasında ise bireyselleştirilmiş yaklaşım, esnek zaman ve mekân, destekleyici sosyal ortam ile süreklilik ve izleme olmak üzere dört alt tema tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda,“Bireyselleştirilmiş Yetişkin Eğitim Modeli (BİYEM)”geliştirilmiş olup model, bireyselleştirilmiş değerlendirme ve öğrenme tasarımı, esnek zaman ve mekân organizasyonu, destekleyici sosyal ağ ve topluluk oluşturma ile sürekli izleme ve gelişim takibi olmak üzere dört temel bileşenden oluşmaktadır. Bu çalışma, yetişkin öğrenme motivasyonlarını kapsamlı bir nitel yaklaşımla inceleyen ve bireysel deneyimleri merkeze alan araştırmalardan biri olması bakımından özgün bir katkı sunmakta, önerilen BİYEM modeli ile yetişkin eğitimi kurumlarının etkinliğinin artırılması ve motivasyon temelli eğitim politikalarının geliştirilmesine katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the learning motivations and lifelong learning experiences of adult individuals in depth and to propose a model for individualized adult education based on the findings obtained. Within the scope of the research, qualitative data were collected from 30 adult participants attending public education centers in Manisa city center, a case study design from qualitative research approaches was adopted, and a semi-structured interview form was used in the data collection process. The obtained data were analyzed using thematic analysis method. The research findings revealed that participants' experiences of participation in lifelong learning processes were shaped in three main dimensions: course selection process and motivation sources, learning process experiences, and gains and evaluations. In defining motivation sources, it was determined that adult learners differed in the dimensions of intrinsic motivation sources (personal satisfaction, sense of curiosity, desire for achievement), extrinsic motivation factors (professional requirements, seeking social approval, economic expectations), and motivation sustainability. In the theme of expectations from educational institutions, two sub-themes were identified as educational quality and process expectations, and physical and organizational expectations, with demands for qualified instructors, practical education, individual attention, flexible hours, accessibility, and appropriate physical environment standing out. In defining the ideal adult education process, four sub-themes were identified: individualized approach, flexible time and space, supportive social environment, and continuity and monitoring. Based on the findings obtained in the research, the“Individualized Adult Education Model (IAEM)”was developed, and the model consists of four main components: individualized assessment and learning design, flexible time and space organization, supportive social network and community building, and continuous monitoring and development tracking. This study provides an original contribution as one of the researches that examines adult learning motivations with a comprehensive qualitative approach and focuses on individual experiences, and it is aimed to contribute to increasing the effectiveness of adult education institutions and developing motivation-based education policies through the proposed IAEM model.