Schwarz Lemmasının farklı bir sınıf için uygulamaları
Applications of Schwarz's Lemma to a different class
- Tez No: 968686
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT NAFİ ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu tezde, farklı bir analitik fonksiyon sınıfını tanıtacağız ve bu sınıf hakkında yeni sonuçlar elde edeceğiz. Schwarz lemmasını kullanarak, bu sınıftaki fonksiyonlar için ikinci ve üçüncü Taylor katsayılarının üst sınırlarıyla ilgili önemli sonuçlar türetiyoruz. Çalışma, bu sınıftaki fonksiyonların sınır davranışlarını analiz etmek için Julia-Wolff lemmasını uygulayarak daha da zenginleştirilmiştir. Bu bulgular, özellikle açısal limitleri ve sınır türevleri açısından analitik fonksiyonların ve geometrik özelliklerinin daha geniş bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we will introduce a different class of analytic functions and obtain new results on this class. Utilizing the Schwarz lemma, we derive important results concerning the upper bounds of the second and third Taylor coefficients for functions within this class. The study is further enriched by applying the Julia-Wolff lemma to analyze the boundary behavior of functions in this class. These findings contribute to the broader understanding of analytic functions and their geometric properties, especially regarding their angular limits and boundary derivatives.