Developing teachers' self efficacy scale for instructional design competencies
Öğretim tasarımı yeterliklerine yönelik öğretmen öz-yeterlik ölçeğinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 968704
  2. Yazar: NESLİHAN KAYNAR ZEHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ERKAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu karma yöntem çalışması hizmet öncesi ve hizmet içi öğretmenlerin öğretim tasarımı yeterliliklerini belirlemeyi, değerlendirmeyi ve karşılaştırmayı amaçlamakta, ADDIE öğretim tasarımı modeline odaklanan bir öz değerlendirme aracı geliştirmektedir. Günümüzün dinamik eğitim ortamında, güçlü öğretim tasarımı yeterliliklerine sahip olmak, öğretmenlerin etkili öğrenme deneyimleri oluşturabilmeleri ve öğrenci başarısını artırabilmeleri için oldukça önemlidir. Bu nedenle, bu yeterlilikleri doğru bir şekilde ölçmek için araştırmacı tarafından yeni bir ölçek geliştirilmiş olup, sonuçlar bu ölçeğin hem güvenilir hem de geçerli olduğunu göstermektedir. Nicel bulgular, çeşitli demografik değişkenlere dayalı farklılıklar ortaya koymuştur. Örneğin, kadın öğretmenler her iki grupta da Analiz ve Değerlendirme aşamalarında sürekli olarak daha yüksek puanlar almıştır. Nitel bulgular ise hizmet içi öğretmenlerin öğretim tasarımı algıları hakkında önemli içgörüler sunmuş, ana zorlukları ve geliştirilmesi gereken alanları vurgulamıştır. Örneğin ADDIE'nin değerlendirme aşaması öğretmenler için en zorlu kısım olarak bulunmuştur. Ayrıca, bulgular, özellikle daha az deneyime sahip ve uzmanlık alanı olmayan öğretmenler için ek desteğe duyulan ihtiyacı da vurgulamaktadır. Bu çalışma, öğretmenlerin öğretim tasarımı becerilerini geliştirmek için güvenilir ve geçerli bir değerlendirme aracı ve zengin nitel veriler temelinde akademisyenler, okul yöneticileri ve politika yapıcılar için değerli bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This mixed method study aims to identify, assess and compare the instructional design competencies of pre-service and in-service teachers, developing a self-report measurement tool focusing on the core instructional design model, ADDIE. In today's dynamic educational landscape, possessing strong instructional design competencies is important for teachers to create effective learning experiences and enhance student achievement. For this reason, competences were defined and a new scale was developed to accurately measure these competencies. The results demonstrate that the scale is both reliable and valid with a Cronbach's alpha exceeding 0.90 and a high Content Validity Index (CVI = 0.96). Quantitative results revealed significant differences based on various demographic variables. For example, female teachers consistently scored higher in Analysis and Evaluation phases across both groups. The qualitative findings offered important insights about in-service teachers' perceptions of instructional design, highlighting key challenges and areas of improvement. For example, the evaluation step of ADDIE was found as the most challenging aspect for teachers. According to the results, we emphasize the need for additional support, particularly for less experienced and non-specialized teachers. This study serves as a valuable resource for academics, teacher trainers, school administrators, and policymakers for enhancing teachers' instructional design competencies, based on reliable and valid criteria and an assessment tool.