A novel color image encryption algorithm utilizing a six-dimension hyper-chaotic systems and Fibonacci q- matrix in optical communication for enhanced cyber security
Optik iletişimde gelişmiş siber güvenlik için altı boyutlu hiper-kaotik sistemler ve Fibonacci q-matriksini kullanan yeni bir renkli görüntü şifreleme algoritması
  1. Tez No: 968710
  2. Yazar: WISAM MOHAMMED ENAD ALMUSAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİYE ÖZLEM ÜNVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez, optik iletişimlerin güvenliğini artırmak için renkli görüntü şifrelemesi alanında yeni bir uygulama sunmaktadır. Bu projede kullanılan teknik, Fibonacci Q-Matrisi ile 6D hiper-kaotik sistemlerin uygulanmasıyla şifrelemenin karmaşıklığına yeni bir yaklaşım olarak kabul edilir. Dahası, şifre çözmeye dirençli hiper-kaos dinamikleri aracılığıyla karmaşık ve şaşırtıcı desenler üretir. Ek olarak, Fibonacci Q-Matrisinin kullanımı, benzersiz anahtarlama stratejisinin avantajını sunar ve şifrelemenin esnekliğini daha da artırır. Anahtarlamanın kullanımının özelliği, Fibonacci dizilerinin satırlarını doyurmaktır. Bu ayrıntılandırma, şifrelemede kullanılan stratejinin tahmin edilmesinin karmaşıklığını, bilgisayar korsanları tarafından daha sonraki işlemler için şifresinin çözülmesini geliştirir. Bu çalışmanın sonuçları, optik iletişimlerde güvenlik açısından önemli bir iyileştirme sağlayan şifreleme için yeni bir teknik göstermektedir. Önerilen şifreleme yöntemi, optik kanallar aracılığıyla aktarılan hassas verilerin gizliliğini ve güvenliğini sağlamada etkilidir. Ayrıca, algoritmanın beklentileri teorik gelişmelerin çok ötesine geçiyor ve 6D hiper kaotik sistemi kullanan optik iletişim sistemlerinde kullanılabilir. Bunun yanında, şifreleme süreci gerçek kullanım için uygun güvenlik seviyesini sağlar. Fibonacci Q-Matrisinin algoritmaya uygulanması onu güçlendirir ve verimliliğini artırır ve bu nedenle optik ağlar içinde yüksek hızlı veri iletimi için iyi bir çözümdür. Artan siber tehditler göz önüne alındığında, optik kanallar aracılığıyla iletilen bilgilerin güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için gelişmiş şifreleme algoritmalarının geliştirilmesi özellikle önemlidir. Bu çalışma, bu türdeki artan bilgi birikimine katkıda bulunur ve sonuç olarak, çeşitli alanlardaki optik iletişim sistemlerinin veri aktarımında daha güvenli ve güvenilir hale gelmesi için daha fazla fırsat sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a new application in the field of color image encryption to enhance the security of optical communications. The technique used in this project is considered as a new approach to the complexity of encryption by the implementation of 6D hyper-chaotic systems with Fibonacci Q-Matrix. Moreover, it generates intricate and surprising patterns through the dynamics of hyper-chaos which are resistant to decryption. Additionally, the use of the Fibonacci Q- Matrix offers the benefit of the unique strategy of switching and further improves the flexibility of encryption. The specialty of the use of switching lies in saturating the rows of Fibonacci sequences. This elaboration develops the complexity of the guessing of the used strategy in encryption to be decrypted by the hackers for the further processes. The results of this study demonstrate a novel technique for encryption providing a substantial improvement in terms of security in optical communications. The proposed encryption method is effective in ensure the confidentiality and security of sensitive data transferred through optical channels. Furthermore, the algorithm's prospects go far beyond theoretical developments, and it may be used in optical communication systems, using the 6D hyper chaotic system. Alongside, the encryption process provides the appropriate level of security for real use. The implementation of the Fibonacci Q-Matrix into the algorithm strengthens it and increases its efficiency, and as such, it is a good solution for high-speed data transmission within optical networks. Given the escalating cyber threats, the development of advanced encryption algorithms to ensure the information's security and confidentiality trans-mitted through optical channels is particularly important. This study adds to the increasing body of knowledge of such kind and, consequently, opens up greater opportunities for optical communication systems in various spheres to become more secure and reliable in data transfer.