6 şubat Türkiye depreminin uluslararası basındaki karikatürlere yansımaları
Reflections of the february 6 Türkiye earthquake in cartoons in the international press
- Tez No: 968709
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, karikatürün güncel olayları yansıtan ve yorumlayan bir sanat biçimi olarak doğal afet durumlarında nasıl işlev gördüğünü incelemektedir. Karikatür, sadece mizahı değil, politik, sosyal ve ideolojik eleştiriyi veya düşündürmeyi de içeren bir araçtır. Karikatür, görünenin ötesinde ideolojik mesajlar içermekte ve okuyucuyla buluştuğunda anlam ve etki kümesini genişletmektedir. Bu bağlamda karikatürün içeriğinde saklı olan iletileri analiz etmek, aslında ne anlatılmak istendiğini anlamak ve böylece ideolojik alt metinleri kavramak açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'nin Güneydoğusunda 6 Şubat 2023 tarihlerinde meydana gelen yıkıcı depremin ve beraberindeki artçılardan oluşan tablonun uluslararası karikatürlere nasıl yansıdığını ortaya koymak ve bu yansıma üzerinden karikatürün afet durumlarındaki işlevlerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Chappette, Cartoon Movement, Topontiki, Kids News adlı internet sitelerinde ve Charlie Hebdo dergisinde yayınlanmış toplam 10 karikatür, eleştirel söylem analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu kaynakların seçilme sebebi, felaketlere karşı oluşturdukları olumlu ya da olumsuz bakış açılarını irdelemek ve karikatürün afet durumlarında anlam aktarımı açısından işlevselliğini sorgulamaktır. Araştırma sonuçları, uluslararası platformların deprem hakkında ürettikleri karikatürlerde genellikle eleştirel ve olumsuz bir söylemi benimsediklerini ortaya koymaktadır. Söz konusu karikatürler, potansiyel olarak yardım çağrılarına dikkat çekmek ve uluslararası dayanışmayı teşvik etmek gibi işlevsel bir rolün yanında, daha çok felaketin olumsuz boyutlarını aktarmakla, politik eleştiri ve ideolojik mesaj aktarımıyla sınırlı kalmış ve bu doğrultuda işlev görmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines how the cartoon functions in natural disaster situations as an art form that reflects and interprets current events. Cartoon is a tool that includes not only humour, but also political, social and ideological criticism or suggestion. Beyond what appears, it also includes ideological messages and expands the set of meaning and influence when it meets with the reader. In this context, analysing the messages hidden in the content of the cartoon is of great importance in terms of understanding what is actually wanted to be said and thus understanding ideological subtexts. The main purpose of this study is to reveal how the devastating earthquake that occurred in the Southeast of Turkey on February 6, 2023, and the accompanying aftershocks were reflected in international cartoons and to examine the functions of cartoons in disaster situations through this reflection. For this purpose, a total of 10 cartoons published on the websites Chappette, Cartoon Movement, Topontiki, Kids News and Charlie Hebdo magazine were analysed with the method of critical discourse analysis. The reason for choosing these sources is to examine the positive or negative perspectives they create against disasters and to question the functionality of the cartoon in terms of meaning transfer in disaster situations. Research results reveal that international platforms often adopt a critical and negative discourse in their cartoons about earthquakes. The cartoons in question were limited to and functioned by conveying the negative aspects of the disaster, political criticism and ideological message transmission, rather than a functional role potentially drawing attention to calls for help and encouraging international solidarity.