Marka nefretinin neden ve sonuçları: TV kanalları üzerine bir araştırma
Causes and consequences of brand hate: A research on TV channels
  1. Tez No: 968737
  2. Yazar: DÖNDÜ GENCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BİLGEHAN KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, televizyon kanallarına yönelik izleyici tepkilerini marka nefreti çerçevesinde ele alarak, bu duygunun nedenlerini ve sonuçlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde artan medya tüketimiyle birlikte televizyon kanallarına dair algılar ve izleyici deneyimleri, marka değerini etkileyen önemli bir unsur haline gelmiştir. Bu bağlamda, marka nefreti olgusunun TV uyuşmazlık gibi unsurların marka nefretine etkisi, bunun sonucunda ise markadan kaçınma ve olumsuz ağızdan ağıza iletişim gibi davranışsal sonuçlar ele alınmıştır. Veri analizine göre, marka nefretini en güçlü etkileyen değişken ideolojik uyumsuzluk olmuştur (β = 0,445). Bunu olumsuz geçmiş deneyim (β = 0,235) ve sembolik uyuşmazlık (β = 0,170) takip etmektedir. Elde edilen bulgular, marka nefretinin hem markadan kaçınma davranışını (β = 0,759) hem de olumsuz ağızdan ağıza iletişimi (β = 0,523) anlamlı şekilde etkilediğini göstermektedir. Modelin açıklayıcılık düzeyleri incelendiğinde, marka nefretinin %60'ının, markadan kaçınmanın %57,7'sinin ve olumsuz ağızdan ağıza iletişimin %27,4'ünün modeldeki değişkenler tarafından açıklandığı görülmüştür. Sonuç olarak, televizyon kanallarına duyulan nefretin yalnızca içeriksel değil, aynı zamanda ideolojik uyumsuzluk ve sembolik uyuşmazlık temelinde şekillendiği ve bu durumun izleyici davranışlarını doğrudan etkilediği anlaşılmaktadır. Çalışma, bu yönüyle hem marka yönetimi hem de medya stratejileri açısından önemli öneriler sunmakta, literatürdeki boşluklardan birini doldurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine audience reactions toward television channels within the framework of brand hate, focusing on its underlying causes and behavioral consequences. In the context of increasing media consumption, audience perceptions and experiences related to television channels have become a significant factor influencing brand equity. Accordingly, this research investigates how factors such as ideological incompatibility, negative past experiences, and symbolic incongruence contribute to brand hate, and how brand hate, in turn, leads to behaviors such as brand avoidance and negative word-of-mouth communication. According to the data analysis, ideological incompatibility emerged as the strongest predictor of brand hate (β = 0.445), followed by negative past experience (β = 0.235) and symbolic incongruence (β = 0.170). The findings further indicate that brand hate significantly influences both brand avoidance (β = 0.759) and negative word-of-mouth (β = 0.523). The explanatory power of the model reveals that 60% of brand hate, 57.7% of brand avoidance, and 27.4% of negative word-of-mouth communication can be accounted for by the variables included in the model. In conclusion, brand hate toward television channels is shaped not only by content-related issues but also by deeper ideological and symbolic misalignments, which directly influence audience behavior. With this focus, the study provides valuable implications for brand management and media strategy, while also addressing a gap in the existing literature.