Rat serebellumda purkinje hücrelerinin yaşa bağlı sayısal değişimi
Age related changes of the purkinje cell numbers in the rat cerebellum
- Tez No: 96877
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ GENÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
RAT CEREBELLUMUNDA PURKİNJE HÜCRELERİNİN YAŞA BAĞLI SAYISAL DEĞİŞİMİ ÖZET Bu çalışmada herhangi bir kimyasal madde verilmeden, rat serebellumunda yaşa bağlı olarak purkinje hücrelerinin sayısındaki değişmeler histolojik olarak değerlendirildi. Çalışmada yaşları 15 günlük, 30 günlük, 90 günlük ve 180 günlük ratlar üzerinde araştırma yapıldı. Hayvanlar inrakardial yoldan nötral formalinle perfüzyona alındı. Deney gruplarının serebellumlarından elde edilen seri frontal kesitler Thionin ile boyandı. Stereotaksik atlas yardımıyla serebellumun Cms I, Crus II, Lobulus simpleks bölgelerinde purkinje hücre sayımı yapıldı. Purkinje hücreleri x400 büyütme ile ışık mikroskobunda mikroskop alanı kaydırılarak sayıldı. Yapılan çalışma sonuçlarına göre, purkinje hücre yoğunluğu 15 günlük deney grubunda, sağ yarımkürede 27,01/mm, sol yarımkürede 27,88/mm tespit edildi. 30 günlük deney grubunda, sağ yarımkürede purkinje hücre yoğunluğu 27,48/mm, sol yarımkürede 27,25/mm bulundu. 90 günlük deney grubunda, sağ yarımkürede purkinje hücre yoğunluğu 22,92/mm, sol yarımkürede 22,06/mm tespit edildi. 180 günlük deney grubunda sağ yarımkürede purkinje hücre yoğunluğu ise 22,30/mm, sol yarımkürede 22,50/mm olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
AGE RELATED CHANGES OF THE PURK1NJE CELL NUMBERS IN THE RAT CEREBELLUM ABSTRACT In this study, the changes on the number of purkinje cells depending on age have been histologically examined in a rat cerebellum without giving any chemical substance. In study, it has been made a research on rats which is 15 days old, 30 days old, 90 days old and 180 days old. Animals have been perfused with nötral formalin from intracardial way. The frontal cross-section which is taken from cerebellum of experiment groups, has been colored with Thionin. Purkinje cell enumeration has been done in cerebellum's Cms I, Cms II, Lobulus simpleks regios with stereotaksik atlas. Purkinje cells have been counted by sliding the area of light microscope with x400 enlargement. According to the results of study, purkinje cell densitiy has been established 27,01/mm in right hemisphere, 27,88/mm in left hemisphere at 15 days old experiment group. At 30 days old experiment group, cell density has been found 27,48/mm in right hemisphere, 27,25/mm in left hemisphere. At 90 days old experiment group, purkinje cell density has been established 22,92/mm in right hemisphere, 22,06/mm in left hemisphere. At 180 days old experiment group, purkinje cell density has been found 22,30/mm in right hemisphere, 22,50/mm in left hemisphere.