Gastromilliyetçilik ve lezzet bağlamında Türk tatlılarının uluslararası pazarlara uygunluğu
Suitability of Turkish desserts in international markets in the context of gastro nationalism and flavor
  1. Tez No: 926342
  2. Yazar: SELAHATDİN GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mutfak kültürünün ve gastronominin milletçi söylemlerle ortak değerlere sahip diğer ülkelerde tanıtılması ve pazarlanması son yıllarda devletlerin önemle üzerinde durduğu konulardan biri haline gelmiştir. Pazarlama sürecinde devletler özgün ürünlerinin lezzet unsurlarını tanımlayarak diğer ülkelere farklı stratejiler kullanarak tanıtımını yapmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı Türk mutfak kültürünün içerisinde bulunan tatlıların Gastromilliyetçilik akımının öngörüleri çerçevesinde Türk coğrafyası olarak nitelendirilen ülkelerde pazarlanması için ülkeler arasındaki lezzet faktörlerinin uyumlandırılarak gerekli çıkarımlarda bulunmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere Türkiye dostu devletlerden gelen gastronomi ve mutfak sanatları öğrencileriyle mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Olgu bilim deseninde yapılan içerik analizi kullanılan araştırma bulgularında özellikle tat, ağız hissi ve kültürel milliyetçilik bağlamında Türk tatlı ürünlerinde uyumlandırmalar yapılarak yeni ürünlerin geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu araştırmanın Türk tatlılarının Türkiye dostu ülkelerde tanıtım ve lezzet faktörleri bağlamında bilinirliğinin anlaşılması açısından önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, promoting culinary culture and gastronomy in other countries through shared values and nationalist narratives has become an emphasis for many states. During this marketing process, these countries define the unique flavor elements of their traditional products and promote them abroad using various strategies. This study aims to align the flavor factors among countries and draw conclusions about marketing dessert products from Turkish culinary culture in regions identified as part of Turkish geography, informed by the principles of the Gastronationalism movement. To achieve this goal, interviews were conducted with students specializing in gastronomy and culinary arts from countries that maintain friendly relations with Turkey. The research findings, derived from content analysis within a phenomenological framework, indicate that new products should be developed by adapting Turkish desserts, mainly focusing on taste, mouthfeel, and cultural nationalism. This research is significant for understanding the awareness of Turkish desserts in Turkey-friendly nations concerning promotion and flavor characteristics.