Atrofik tam dişsiz maksillanın rehabilitasyonu amacıyla uygulanan All-on-4, M-4, V-4 ve zigomatik implant tedavi konseptlerinde, implantlar ve implantları destekleyen kemik üzerinde meydana gelen streslerin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Investigation of the stresses occuring on the implants and the bone supporting the implants in All-on-4, M-4, V-4 and zygomatic implant treatment concepts applied for the rehabilitation of atrophic edentulous maxilla by finite element analysis
- Tez No: 968796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÖZKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada atrofik tam dişsiz maksillaya uygulanan All-on-4, M-4, V-4 ve zigomatik implant tedavi konseptlerinde, implantlar ve implantları destekleyen kemik üzerinde meydana gelen streslerin sonlu elemanlar analizi ile incelenmiştir. Çalışmamızda atrofik maksilla modellerine,“All-on-4”(Model 1),“M-4”(Model 2),“V-4”(Model 3), dental implantlarla birlikte uygulanan zigomatik implantlar (Model 4) ve“Quad-Zigoma”(Model 5) konsepti uygulanarak 5 çalışma modeli elde edilmiştir. Daha sonra sağ 1.molar dişe vertikal yönde 20 mm çapındaki gıda maddes)(foodstuff) modeli üzerinden toplamda 150 N büyüklüğünde kuvvet unilateral olarak uygulanmıştır. Zigomatik kemik ve maksiller alveolar kemikte meydana gelen stresler maksimum asal stres ve minimum asal stresler; implantlar, abutmentler ve metal altyapıda oluşan stresler ise Von Mises stresleri olarak MPa (N/mm2) cinsinden sonlu elemanlar analizi yöntemiyle ölçülmüştür. Sonuç olarak tüm planlamaların kabul edilebilir sonuçlar gösterdiği görülmekle beraber“Quad-Zigoma”konseptinin (Model 5) stres dağılımı açısından ilk tercih edilmesi gereken planlama olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, stress distributions on implants and the supporting bone were analyzed using the finite element analysis (FEA) method in the All-on-4, M-4, V-4, and zygomatic implant treatment concepts applied to the atrophic edentulous maxilla. Five experimental models were created by applying the following treatment concepts to atrophic maxilla models:“All-on-4”(Model 1),“M-4”(Model 2),“V-4”(Model 3), zygomatic implants combined with conventional dental implants (Model 4), and the“Quad-Zygoma”concept (Model 5). Subsequently, a total force of 150 N was applied unilaterally in a vertical direction to the right first molar region via a foodstuff model with a 20 mm diameter. The stresses occurring in the zygomatic bone and maxillary alveolar bone were measured as maximum and minimum principal stresses, while the stresses on the implants, abutments, and metal framework were evaluated as Von Mises stresses in MPa (N/mm²) using finite element analysis. As a result, although all treatment plans demonstrated acceptable outcomes, the“Quad-Zygoma”concept (Model 5) was determined to provide the most favorable stress distribution and is therefore considered the preferred treatment option.