Evli bireylerde duygusal zekaya göre öfke ifade tarzları ve aleksitiminin incelenmesi
Examination of anger expression styles and alexithymia in married individuals according to emotional intelligence
- Tez No: 968830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM ÖZTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerin duygusal zeka puanları ele alınarak öfke ifade tarzlarının ve aleksitiminin incelenmesidir.Aynı zamanda yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi gibi sosyodemografik özelliklerin bu kavramlarla olan ilişkisi incelenmiştir Araştırmada kullanılan ölçekler 20-55 yaş arasındaki evli bireylere uygulanmış olup örneklem 99 erkek (%44), 126 kadın (%56) olmak üzere toplamda 225 kişiden oluşmaktadır.Araştırmada veri toplama amacıyla sosyodemografik form, Schutte Duygusal Zeka Ölçeği,Aleksitimi Ölçeği-28,Sürekli Öfke -Öfke Tarz Ölçeği kullanılmıştır ve katılımcılara yüzyüze şekilde uygulanmıştır.Veri analizinde Spss 22 programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; evli bireylerin duygusal zeka puanları ile öfke kontrol puanları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.Duygusal zeka puanı arttıkça öfke kontrolü daha kolay sağlanmaktadır.Evli bireylerin yaşları ile öfke içte puanları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.Buna göre yaş arttıkça öfke içte puanının azalmaktadır.Son olarak evli bireylerin cinsiyetleri ile duygusal zeka puanları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.Kadınların duygusal zeka puanlarının erkeklere göre daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the anger expression styles and alexithymia by considering the emotional intelligence scores of married individuals. At the same time, the relationship of sociodemographic characteristics such as age, gender, education level with these concepts was examined. The scales used in the study were applied to married individuals between the ages of 20-55 and the sample consisted of 225 people, 99 men (44%), 126 women (56%). Trait Anger-Anger Style Scale was used and applied to the participants face to face. Spss 22 program was used in data analysis. According to the findings; It has been determined that there is a positive and significant relationship between the emotional intelligence scores of married individuals and their anger control scores. As the emotional intelligence score increases, anger control is provided more easily. The anger-in score decreases. Finally, it has been determined that there is a significant relationship between the genders of married individuals and their emotional intelligence scores. It has been observed that the emotional intelligence scores of women are higher than men.