An eclectic design and adas-oriented realtime simulation of AEB with adaptive brake algorithm under Euro NCAP protocol
Euro NCAP protokolü altında uyarlanabilir fren algoritması ile otonom acil frenlemenin eklektik bir tasarım ve ADAS yönelimli gerçek zamanlı simülasyonu
- Tez No: 968883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Euro NCAP senaryo protokollerine uygun olarak tasarlanmış bir Otonom Acil Frenleme sistemine entegre edilmiş adaptif frenleme algoritmasının geliştirilmesini ve değerlendirilmesini sunmaktadır. Birincil amaç, klasik sabit yavaşlama modellerine kıyasla çarpışma önleme performansını ve sürüş konforunu iyileştirmektir. Araç-araç, yaya ve bisikletli etkileşimleri de dahil olmak üzere toplam yedi kritik sürüş senaryosu MATLAB/Simulink kullanılarak modellenmiştir. Simülasyonlar, kuru, ıslak ve buzlu olmak üzere üç farklı yol yüzeyi koşulunda gerçekleştirilmiştir. Klasik frenleme modeli, AEB sistemi tetiklendiğinde önceden tanımlanmış yavaşlama değerlerini uygularken, önerilen adaptif model, çarpışma süresi, ego araç hızı, bağıl mesafe, hedef hız ve yol sürtünme katsayısı gibi faktörlere dayanarak gerçek zamanlı olarak optimum frenleme kuvvetini sürekli olarak hesaplar ve uygular. Sonuçlar, adaptif frenleme sisteminin test edilen tüm senaryolarda ve yüzeylerde tam çarpışma önleme sağladığını göstermektedir. Gereksiz frenlemeden kaçınma, yolcu konforunu koruma ve aracın mekanik bileşenleri üzerindeki stresi en aza indirme konusunda açık bir avantaj göstermektedir. Uyarlanabilir model, sabit modele kıyasla karmaşık veya düşük çekişli ortamlarda daha iyi tepki kabiliyeti de sağlıyor. Bu araştırma, yeni nesil Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri için gerçek zamanlı, çevreye duyarlı frenleme stratejilerinin önemini vurgulamakta ve veri odaklı yapay zeka tabanlı karar modellerinin acil frenleme sistemlerinin esnekliğini ve güvenilirliğini daha da artırabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the development and evaluation of an adaptive braking algorithm integrated into an Autonomous Emergency Braking system, designed in accordance with Euro NCAP scenario protocols. The primary objective is to improve collision avoidance performance and driving comfort compared to classical fixed deceleration models. A total of seven critical driving scenarios including car to car, pedestrian, and bicyclist interactions were modeled using MATLAB/Simulink. The simulations were conducted under three different road surface conditions: dry, wet, and icy. While the classical braking model applies pre-defined deceleration values once the AEB system is triggered, the proposed adaptive model continuously calculates and applies optimal braking force in real time, based on factors such as time to collision, ego vehicle speed, relative distance, target speed, and road friction coefficient. The results show that the adaptive braking system achieves full collision avoidance in all tested scenarios and surfaces. It demonstrates a clear advantage in avoiding unnecessary braking, maintaining passenger comfort, and minimizing stress on the vehicle's mechanical components. The adaptive model also provides better responsiveness in complex or low-traction environments compared to the fixed model. This research highlights the importance of real-time, environment-aware braking strategies for next-generation Advanced Driver Assistance Systems, and suggests that data-driven AI-based decision models could further enhance the flexibility and reliability of emergency braking systems.