Sağlık hizmetlerinde kullanılan dijital denetim uygulamalarının (Den-iz sistemi) teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
Examination of digital control applications (Den-iz system) used in health services with technology acceptance model
  1. Tez No: 968892
  2. Yazar: EMİNE ACER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde teknolojinin sağlık sektöründeki etkisi hızla artmakta ve bu durum sektöre sürekli olarak yeni dijital uygulamaların entegre edilmesine zemin hazırlamaktadır. Bu uygulamalardan biri olan Sağlık Hizmetlerinde Denetim ve İzleme (Den-İz) Sistemi, sağlık hizmetlerinin denetlenmesi sürecinde dijitalleşmeyi mümkün kılan önemli bir teknolojik yenilik olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma ile sağlık hizmetlerinde dijital denetim süreçlerini desteklemek üzere geliştirilen Den-İz Sisteminin kullanıcılar tarafından nasıl algılandığı, sistemin kabul düzeyi ve kullanım eğilimi Teknoloji Kabul Modeli (TKM) çerçevesinde belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye genelinde İl Sağlık Müdürlükleri bünyesindeki İl İzleme, Değerlendirme ve Denetim Birimlerinde görev yapan denetim personellerine yönelik anket uygunlaşmıştır. Anketlerden elde edilen veriler, SPSS 21 ve AMOS 24 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, Den-İz sisteminin hayata geçirilmesinin kullanıcılar tarafından genel olarak olumlu karşılandığı ve mesleki süreçlerde etkin bir dijital araç olarak benimsendiği tespit edilmiştir. Sistemin kullanım kolaylığı, fayda sağlaması, olumlu tutum oluşturması ve gelecekte kullanım niyetinin yüksek olması dikkat çekmiştir. Bu sonuçlar, Den-İz sisteminin kullanıcılar açısından hem bireysel memnuniyet hem de kurumsal sürdürülebilirlik bakımından güçlü bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Son olarak demografik değişkenlere göre yapılan analizlerde, cinsiyet ile algılanan fayda arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Den-İz Sistemine yönelik eğitim alma durumu ile hem algılanan kullanım kolaylığı hem de algılanan fayda arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Katılımcıların bilgi teknolojisi ürünlerine yönelik bilgi düzeyi arttıkça hem algılanan kullanım kolaylığı hem de algılanan fayda düzeylerinin yükseldiği belirlenmiştir. Benzer şekilde, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden katılımcıların, takip etmeyenlere kıyasla daha yüksek kullanım kolaylığı ve fayda algısına sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the impact of technology in the healthcare sector is rapidly increasing, and this situation paves the way for the continuous integration of new digital applications into the sector. One of these applications, the Health Services Audit and Monitoring System (Den-Iz), stands out as an important technological innovation that enables digitalization in the auditing process of healthcare services. With this study, it was aimed to determine how the Den-Iz System, which was developed to support digital audit processes in healthcare services, is perceived by users, as well as the level of acceptance and the tendency to use it within the framework of the Technology Acceptance Model (TAM). For this purpose, a questionnaire was administered to the audit staff working in the Provincial Monitoring, Evaluation, and Audit Units within the Provincial Health Directorates across Turkey. The data obtained from the questionnaires were analyzed using SPSS 21 and AMOS 24 software packages. As a result of the research, it was determined that the implementation of the Den-Iz system was generally positively received by users and was adopted as an effective digital tool in professional processes. The ease of use of the system, the benefits it provides, its ability to create a positive attitude, and the high intention of future use were noteworthy. These results demonstrate that the Den-Iz system has strong potential for users in terms of both individual satisfaction and institutional sustainability. Finally, in the analyses conducted according to demographic variables, a statistically significant difference was found between gender and perceived usefulness. Significant differences were also determined between training on the Den-Iz System and both perceived ease of use and perceived usefulness. It was identified that as participants' level of knowledge regarding information technology products increased, their levels of both perceived ease of use and perceived usefulness also increased. Similarly, it was observed that participants who closely followed technological developments had higher perceptions of ease of use and usefulness compared to those who did not.