Karar verme tarzlarının iyi oluş ve iş tatmini üzerindeki etkisi: Telekomünikasyon sektöründeki bir araştırma
The effect of decision making styles on well-being and job satisfaction: A research in the telecommunication sector
- Tez No: 968907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVCAN PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan telekomünikasyon sektöründe çalışan bireylerin karar verme tarzlarının iyi oluş ve iş tatmini üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırmanın amacı, karar verme tarzlarının bireylerin genel iyilik hali ve iş tatminine olan etkilerini değerlendirmektedir. Bu doğrultuda, çalışanların karar verme tarzlarının belirlenmesi ve bu tarzların iş tatmini ve iyi oluş üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın kapsamı, literatür taraması, veri toplama yöntemleri ve analiz tekniklerini içermektedir. Çalışmada, farklı karar verme tarzları ve bu tarzların iyi oluş ve iş tatmini ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırma verileri, Azerbaycan'da telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin çalışanlarından toplanmış, SPSS ve AMOS 22.0 Programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular, karar verme tarzlarının iyi oluş ve iş tatmini üzerinde anlamlı etkileri olduğunu göstermektedir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular doğrultusunda işverenlerin, çalışanların karar verme süreçlerini destekleyecek eğitim programları düzenlemesi ve iş yerinde pozitif bir ortam yaratması önerilmektedir. Ayrıca, farklı karar verme tarzlarının avantaj ve dezavantajlarını dikkate alarak, çalışanların bireysel ihtiyaçlarına uygun stratejiler geliştirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde, çalışanların motivasyonu ve iş tatmini artırılarak, işletmenin genel verimliliği ve başarısı da artırılabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of decision-making styles of individuals working in the telecommunications sector of Azerbaijan on well-being and job satisfaction. The aim of the study is to evaluate the effects of decision-making styles on the general well-being and job satisfaction of individuals. In this context, it is aimed to determine the decision-making styles of employees and to evaluate the effects of these styles on job satisfaction and well-being.The scope of the study includes literature review, data collection methods and analysis techniques. The study examined different decision-making styles and their relationship with well-being and job satisfaction. The research data were collected from employees of a company operating in the telecommunications sector in Azerbaijan and analyzed using SPSS and AMOS 22.0 programs. The findings show that decision-making styles have significant effects on well-being and job satisfaction.In line with the findings obtained within the scope of the research, it is recommended that employers organize training programs that will support employees' decision-making processes and create a positive environment in the workplace. In addition, strategies that are suitable for the individual needs of employees should be developed by taking into account the advantages and disadvantages of different decision-making styles. In this way, the motivation and job satisfaction of employees can be increased, and the overall efficiency and success of the business can be increased.