Mediating effect of transferred psychological trauma between psychotic-like experiences and object relations in general population
Genel popülasyonda psikoz benzeri yaşantılar ve nesne ilişkileri arasında aktarılan psikolojik travmanın aracı rolü
- Tez No: 968917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Mevcut çalışmanın amacı, nesne ilişkileri ve psikoz benzeri yaşantılar arasındaki ilişkide aktarılan psikolojik travmaların aracılık etkisini araştırmaktır. Çalışma, 18 yaş ve üzeri genel nüfusa ait 581 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları, Demografik Form, Toplumda Psişik Yaşantıları Değerlendirme Ölçeği (CAPE-42), Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği (BORRTI), Aktarılan Psikolojik Travma Ölçeği ve Sorun Tarama Ölçeğidir (SA-45). Veriler SPSS 25.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirebilmek adına korelasyon, regresyon ve aracılık analizi yapılmıştır. Aracılık analizi, SPSS Process V2.16.3. ile ve model 4 aracılığıyla analiz edilmiştir. Hem korelasyon hem de regresyon analizi sonuçları, psikoz benzeri yaşantılar, aktarılan psikolojik travmalar ve nesne ilişkileri üçlüsünün arasındaki ikili ilişkilerin anlamlı olduğunu göstermiştir. Güncel araştırma bulgularının çoğu mevcut literatür ile örtüşse dahi, aktarılan psikolojik travmalar, nesne ilişkileri ve psikoz benzeri yaşantılar arasındaki bağlantının daha derinlemesine açıklanabilmesi adına gerçekleştirilecek daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the present study was to investigate the mediating effect of transferred psychological traumas between the relationship of object relations and psychotic-like experiences. Study was conducted with a group of 581 participants from general population, aged 18 and above. Measures for the data collection were Demographic Form, Community Assessment of Psychotic-Like Experiences Scale (CAPE-42), Bell Object Relations and Reality Testing Inventory (BORRTI), Transferred Psychological Trauma Scale, and Symptom Assessment Questionnaire (SA-45). Data was analyzed through SPSS 25.0. To assess the data, correlation, regression, and mediation analysis were conducted. Mediation was analyzed via SPSS Process V2.16.3, through model 4. Both correlation and regression analysis displayed that dual relationships among psychotic-like experiences, transferred psychological traumas, object relations were significant. According to mediation analysis, transferred psychological trauma showed a meaningful impact between the relationship of object relations and psychotic-like experiences. Though most of the finding of current research correlates with existing literature, further research is needed to examine the link between transferred psychological traumas, object relations, and psychotic-like experiences more deeply.