Antimicrobial activity of chitosan coated, green-synthesized silver nanoparticles against gram-negative bacteria
Gram-negatif bakterilere karşı kitosan kaplı grenn sentezlenmiş gümüş nanopartiküller kullanılarak antimikrobiyal aktivitenın artırılması
  1. Tez No: 968923
  2. Yazar: YUSRA RASHEED ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN BAĞCI, DOÇ. DR. BESTENUR YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Son zamanlarda antimikrobiyaller, E. coli ve S. aureus gibi antibakteriyel ilaçlara karşı direnç de dahil olmak üzere klinik ortamlarda direnç göstermiştir. Öte yandan, gümüş nanopartiküller (AgNP'ler) özellikleri nedeniyle antibakteriyel olarak iyi bir strateji göstermektedir. Bu çalışmada, gümüş nanopartiküllerin (AgNP'ler) kararlılığını artırmak için bir reaktif olarak yeşil çaydan gümüş nanopartiküllerin (AgNP'ler) yeşil sentezini kullandık ve bunları Gram-negatif bakterilere karşı antimikrobiyal aktiviteyi artırmak için bir nanokompozit olarak kitosan ve Gentamisin ile kapladık. Gümüş nanopartiküllerin şekli küreseldi, ortalama boyutu yaklaşık 30-10 nm ve Z potansiyeli -55,8 mV idi. Bu nanokompozit, tek başına Gentamisine kıyasla bakteri büyümesinde önemli bir azalmaya yol açar. Sonuçlar, nanokompozitin tek başına AgNP'lere kıyasla antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. Buna karşılık, nanokompozit GENTA ile karşılaştırıldığında geliştirilmiş bir antimikrobiyal aktivite göstermemiştir. Bu çalışmanın bulguları, antibiyotiklere dirençli bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele için yeni bir strateji sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, bacteria, such as E. coli and S. aureus, have shown resistance in clinical environments, including resistance against antibacterial drugs. Yet, silver nanoparticles (AgNPs) show promising antimicrobial activity due to their superior properties. In this study, green synthesis of AgNPs was successfully achieved from green tea as a reducing reagent to increase the stability of AgNPs. Moreover, AgNPs were coated with chitosan and gentamicin to form a nanocomposite, which was endowed with antimicrobial activity against Gram-negative bacteria. The shape of silver nanoparticles was spherical-like, with an average size around 30-100 nm and Z-potential at -55.8 mV. The results showed that the nanocomposite has antimicrobial activity compared to AgNPs alone. In contrast, the nanocomposite did not show an improved antimicrobial activity compared to GENTA alone. The findings of this study provide a novel strategy to combat antibiotic-resistant bacterial infections.