Cerrahi hemşirelerinin organ-doku bağışı ve transplantasyona yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the knowledge levels of surgical nurses regarding organ and tissue donation and transplantation
  1. Tez No: 968922
  2. Yazar: TANSU KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, cerrahi kliniklerde görev yapan hemşirelerin organ-doku bağışı ve transplantasyona yönelik bilgi düzeylerini belirlemek ve bu bilgi düzeyini sosyo-demografik ve mesleki değişkenlere göre değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tasarıma sahiptir. Araştırmanın evrenini, Aralık 2023–Şubat 2024'te Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin cerrahi servis, yoğun bakım ünitesi ve ameliyathane birimlerinde görev yapan toplam 213 cerrahi hemşireyi kapsamış; 188 hemşire araştırmaya katılmıştır. Veriler,“Hemşire Tanıtıcı Bilgi Ölçeği”ve“Organ-Doku Bağışı ve Transplantasyon Bilgi Ölçeği”ile toplanmış; tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve post-hoc testleri ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin O-DBTBÖ puan ortalaması 13,93±2,19(BÖ; 3,85±0,78; YETS: 10,09±1,82) olup bilgi düzeyleri yüksek bulunmuştur. Meslekteki deneyim süresi, birimdeki çalışma süresi ve eğitim alma durumu puanı bilgi düzeyini anlamlı etkilerken (p<0,05); cinsiyet, çocuk sahibi olma, bağış kartı sahipliği ve eğitim düzwyiyle olumlu fark saptanmamıştır. Cerrahi hemşirelerin organ-doku bağışı ve transplantasyona ilişkin bilgi düzeylerinin genel olarak yüksek olduğu. Özellikle deneyimli ve eğitim almış hemşirelerin bilgi düzeyleri daha yüksektir. Bu da hem lisans hem de hizmet içi eğitimlerde organ-doku bağışı konularına yer verilmesinin önemini bize göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the knowledge levels of nurses working in surgical clinics regarding organ and tissue donation and transplantation, and to evaluate these levels in relation to their sociodemographic and professional characteristics. The study employed a descriptive and cross-sectional design. The population consisted of 213 surgical nurses working in the surgical wards, surgical intensive care units, and operating rooms of the University of Health Sciences Umraniye Training and Research Hospital in Istanbul, between December 2023 and February 2024. The entire population was targeted, and a total of 188 nurses participated in the study. Data were collected using the“Nurse Descriptive Information Form”developed by the researcher and the“Organ-Tissue Donation and Transplantation Knowledge Scale.”The data were analyzed using descriptive statistics, the Mann-Whitney U test, the Kruskal-Wallis test, and post-hoc analyses for variables showing statistical significance. The mean score of participants on the Organ-Tissue Donation and Transplantation Knowledge Scale was 13.93±2.19, indicating a high level of knowledge. The subdimension mean scores were 3.85±0.78 for“Characteristics of Donors”and 10.09±1.82 for“Legal, Ethical, and Medical Processes.”Total professional experience, duration of employment in the current unit, and having received training on organ-tissue donation significantly influenced knowledge levels (p<0.05). However, variables such as gender, having children, possession of a donation card, and level of education were not significantly associated with knowledge levels.It was found that surgical nurses generally had high knowledge levels regarding organ and tissue donation and transplantation, but this knowledge did not consistently translate into behavior. Particularly, nurses who had received training or had longer professional experience demonstrated higher knowledge scores. Based on these findings, it is recommended that organ and tissue donation topics be given greater emphasis in both undergraduate curricula and in-service training programs, and that institutional strategies be developed to promote behavior change.