RTÜK uygulamalarının etkinliğinin nöropazarlama açısından değerlendirilmesi: İnternet yayıncılığında RTÜK uygulamaları
Evaluation of the effectiveness of RTÜK applications in terms of neuromarketing: RTÜK applications in internet broadcasting
  1. Tez No: 968952
  2. Yazar: ONUR ALPER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE UĞURLU AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
Özet
Bu projede RTÜK uygulamalarından yola çıkılarak televizyonda uygulanan aksiyonların (Blur vb.) özel internet mecralarında uygulanmasının toplum üzerindeki etkilerini ve bu özel mecralar için negatif ya da pozitif sonuçlarını 18-40 yaş aralığındaki deneklere kul-lanıcısı olduğu özel mecranın yayınları üzerinde uygulanarak önceden belirlenmiş yayıncı platformlarda bulunan dizi kesitlerinden kareler gösterilerek“Eye Tracking”aracı kulla-nılarak deneklerin göz hareketleri üzerinden algının nerelerde yoğunlaştığı, odak noktala-rının değişkenler ile nasıl değiştiği veriler üzerinden analiz edilecektir. Elde edilen veriler sansürlü ve sansürsüz iki grup üzerinden değerlendirilecektir. Grupların verdiği tepkiler uygulamaların amaçları doğrultusunda çalışıp çalışmadığını belirlerken çalışma öncesinde katılımcılara doldurttuğumuz formların içerisinde bu konu ile ilgili olumlu/olumsuz fikir-leri de alınarak değerlendirilecektir. Veri ve analizler neticesinde ortaya çıkan sonuçlar özellikle özel yayıncılık yapan kuruluşların ve bu hizmeti alan tüketicinin arasındaki ileti-şime sağlayacağı katkı veya verebileceği zararı öngörerek iki taraf için de memnuni-yet/fayda değerlerini ortaya koyacaktır. Yapılan uygulamaların amaçları doğrultusunda sonuç verip vermediği irdelenerek geliştirme, değiştirme veya ortadan kaldırma gibi so-nuçlara neden olabilecek bir araştırma ortaya koyarak toplumsal ve yönetimsel kaygıları bilimsel veriler ile desteklemek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this project, which is based on RTÜK applications, the effects of broadcasting activities on television (Blur, etc.) on the society on private internet channels have been examined. To observe the negative or positive results for these special channels, it was applied to the subjects between the ages of 18-40 in the broadcasts of the private chan-nel which they are a subscriber of. Using the“Eye Tracking”tool, frames from the series were shown on predetermined broadcast platforms, and the focal points of perception according to the eye movements of the subjects and how the focal points change with variables were analyzed over the data. The data obtained will be evaluated in two gro-ups, censored and uncensored. The reactions of the groups will determine whether the implementations are working in line with their objectives, and they will be evaluated by taking the opinion of the participants' positive/negative opinions on this subject in the forms we have filled out with them before the study. The results obtained as an outcome of the data and analysis will reveal the satisfaction/benefit values for both parties by predicting the contribution or damage to the communication between the private broad-casting organizations and the consumer receiving this service. It is aimed to support so-cial and managerial concerns with scientific data by revealing research that may cause results such as improvement, modification, or elimination by examining whether the practices performed in line with their objectives.