Obez ergenlerde alkolik olmayan karaciğer yağlanmasında mtDNA ile ilişkili genlerin genetik ve epigenetik açıdan araştırılması
Genetic and epigenetic investigation of genes related to mtDNA in non-alcoholic fatty liver disease among obese adolescents
- Tez No: 968964
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİDE PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genetics, Medical Biology, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH), obeziteyle güçlü ilişkili, çocuklukta başladığında ilerleyici karaciğer hasarı ve metabolik komplikasyonlara neden olabilen önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmada, NAYKH tanısı alan (NAYKH (+)) ve tanı almayan (NAYKH (–)) obez ergenler ile sağlıklı kontroller karşılaştırılmıştır. Mitokondriyal biyogenez göstergesi olan mitokondriyal DNA (mtDNA) kopya sayısı; peroksizom proliferatörle aktive olan reseptör (PPAR) gen ailesindeki PPARA-rs1800206, PPARG-rs1801282, PPARD-rs2016520 ve PPARGC1A-rs8192678 gen varyantları ile PPARA geninin promotör bölgesine ait 3 CpG (-541, -555, -560) bölgesindeki DNA metilasyon düzeyleri araştırılmıştır. mtDNA kopya sayısı gruplar arasında anlamlı fark göstermemiş, ancak NAYKH (+) grubunda HbA1c ile negatif korelasyon saptanmıştır. PPARA-rs1800206 varyantında, NAYKH (–) grubunda G aleli ve CG genotipi anlamlı artış saptanmıştır. PPARG-rs1801282 varyantında, NAYKH alt grupları arasında C/G alel dağılımında anlamlı farklılık görülmüştür. PPARGC1A-rs8192678 varyantında GG genotipi obeziteyle ilişkili bulunmuş; GA+AA grubunda insülin, HOMA-IR ve ALT düzeyleri daha yüksek, ayrıca NAYKH (–) grubunda GG genotipli bireylerde AST düzeyi anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. NAYKH (+) bireylerde metilasyon düzeylerinin hem NAYKH (–) bireylere hem de tüm obez ergen grubuna kıyasla anlamlı düzeyde yüksek olduğu gözlenmiştir. Metilasyon düzeyleri, NAYKH (+) ve obez grupta mtDNA kopya sayısıyla pozitif ve anlamlı şekilde ilişkilidir. PPARGC1A-rs8192678 varyantında, GA+AA genotipine sahip bireylerde CpG metilasyon düzeyleri, GG genotipine kıyasla obez ve NAYKH (+) gruplarda daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, obez ergenlerde mtDNA kopya sayısı, mitokondriyal fonksiyonla ilişkili gen varyantları ve DNA metilasyon düzeylerinin birlikte değerlendirilmesi, NAYKH (+) ve NAYKH (–) grupların etiyopatogenezine dair önemli bilgiler sağlamış olup bulgularımız obezitenin mitokondriyal biyogenezle etkileşimli olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is a significant health problem that is strongly associated with obesity and can lead to progressive liver damage and metabolic complications when it begins in childhood. In this study, obese adolescents diagnosed with NAFLD (NAFLD (+)), those without a diagnosis (NAFLD (–)), and healthy controls were compared. Mitochondrial DNA (mtDNA) copy number, as an indicator of mitochondrial biogenesis, was analyzed along with the gene variants PPARA-rs1800206, PPARG-rs1801282, PPARD-rs2016520, and PPARGC1A-rs8192678 from the peroxisome proliferator activated receptor (PPAR) gene family, as well as DNA methylation levels at three CpG sites (–541, –555, –560) in the promoter region of the PPARA gene. mtDNA copy number did not show a significant difference between the groups; however, a negative correlation was detected between mtDNA copy number and HbA1c levels in the NAYKH (+) group. For the PPARA-rs1800206 variant, a significant increase in the frequency of the G allele and CG genotype was observed in the NAYKH (–) group. For the PPARG-rs1801282 variant, a significant difference in the distribution of C/G alleles was found between the NAYKH subgroups. The GG genotype of the PPARGC1A-rs8192678 variant was found to be associated with obesity; insulin, HOMA-IR, and ALT levels were higher in the GA+AA genotype group, and AST levels were significantly elevated in individuals with the GG genotype within the NAYKH (–) group In NAYKH (+) individuals, methylation levels were found to be significantly higher compared to both NAYKH (–) individuals and the entire obese adolescent group. Methylation levels were positively and significantly associated with mtDNA copy number in the NAYKH (+) and obese groups. In the PPARGC1A-rs8192678 variant, individuals with the GA+AA genotype showed higher CpG methylation levels compared to those with the GG genotype in both the obese and NAYKH (+) groups. In conclusion, the combined evaluation of mtDNA copy number, gene variants associated with mitochondrial function, and DNA methylation levels in obese adolescents has provided important insights into the etiopathogenesis of both NAYKH (+) and NAYKH (–) groups. Our findings suggest that obesity may interact with mitochondrial biogenesis.