Türk vergi sisteminde veraset ve intikal vergisi incelemelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of inheritance and transfer tax examinations in the Turkish tax system
- Tez No: 969005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN MASTAR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Veraset ve İntikal vergisinin konusu, mükellefi, beyanı, genel bilgiler, alınma yöntemleri, birinci ve ikinci tarhiyat aşamaları, matrah tespiti aşamaları 7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanunun kapsamında tanımlamalar açıklanacaktır. 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunun kapsamında ise mirasçılık ve mirasçıların mükellef olması için gerekli adımları açıklanacaktır. 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ile vergi incelemesi ve değerleme kavramları açıklanacaktır. İlk tarhiyat aşaması ile ikinci tarhiyat arasındaki kanunlar kapsamındaki farklılıklar ortaya konacaktır. İlk tarhiyatın mükellef tarafından verilmesi ile ikinci tarhiyatın idarece hesaplanarak incelenmesi durumu açıklanacaktır. Tarhiyat aşamasındaki hatalar, takdir komisyonu kararları, bilirkişi incelemesi durumları açıklanacaktır. Vergi incelemesinin ne olduğu, veraset ve intikal vergisi incelemelerinin hangi konularda yapıldığı, inceleme türü ve kapsamının neler olduğu, incelemede uyulacak usul ve esasların neler olduğu açıklanacaktır. Daha sonra vergi incelemesi kapsamında öz kaynaklar üzerinden yapılan hesaplamalar ile ilgili örnek olaylar ve yargı kararlarıyla çalışma tamamlanacaktır. Örnekler rakamsal ve bilgisel bir karşılıkları olmayan hesaplamalara dayanacaktır. Çalışma servet üzerinden alınan veraset ve intikal vergisinin beyan aşamasındaki aksaklıklarının ortaya konulmasını, ikinci tarhiyat aşamasında mükelleflerin karşılaşacakları değerleme hükümleri kapsamındaki aksaklıkların tespiti ile tenkit veya hata durumların ortaya konulması önemini taşımaktadır
Özet (Çeviri)
The subject of inheritance and gift tax, its taxpayer, declaration, general information, collection methods, first and second assessment stages, tax base determination stages, and definitions will be explained within the scope of Inheritance and Gift Tax Law No. 7338. Within the scope of Turkish Civil Code No. 4721, inheritance and the necessary steps for heirs to become taxpayers will be explained. The concepts of tax audit and valuation will be explained in Tax Procedure Law No. 213. The differences between the first assessment stage and the second assessment stage within the scope of the law will be explained. The situation where the first assessment is submitted by the taxpayer and the second assessment is calculated and reviewed by the administration will be explained. Errors during the assessment stage, valuation commission decisions, and expert review situations will be explained. The definition of a tax audit, the matters on which inheritance and gift tax audits are conducted, the type and scope of the audit, and the procedures and principles to be followed during the audit will be explained. The study will then conclude with case studies and judicial decisions regarding calculations made using equity capital within the scope of tax audits. The examples will be based on calculations that lack numerical or informational equivalents. The study aims to identify deficiencies in the declaration phase of inheritance and transfer tax on wealth, identify deficiencies in the valuation provisions that taxpayers will encounter during the second assessment phase, and identify potential criticisms or errors.