Köy ve kasabalarda yaşayanlarda sanal mağdurluğun dürtüsellikle olan ilişkisinin incelenmesi
Examination of the trelationship between cyber victimization and impusivity in villages and towns living
  1. Tez No: 969007
  2. Yazar: NUR SULTAN DURUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Türkiye Salgın Dönemi Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Projesi (TURBAHAR COVID-19) kapsamında yürütülmekte olan bu çalışmada köy ve kasabalarda yaşayanlarda sanal mağdurluk ve dürtüsellik arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Sanal Mağdurluk Ölçeği ve Barrat Dürtüsellik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler TURBAHAR COVID-19 projesi için dizayn edilen özel bir dijital platform aracılığı ile toplanmıştır. Turbahar COVID-19 çalışmasına dahil olan katılımcıların 20808 kişiden 366'sı çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. 366 katılımcının %35.51'i kadın (n=130 ), %64.48'i erkektir (n=236). Türkiye için analiz sonuçları genelleyebilme imkânı sunmaktadır. Katılımcıların sanal mağdurluk ve dürtüsellik düzeyleri cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, yaşanılan yer, sigara kullanımı, daha önce psikiyatrik yardım alma durumu değişkenlerine göre karşılaştırılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 21 programı kullanılmış ve sosyodemografik değişkenlere dair betimleyici istatistikler, değişkenler ile düzeylerin karşılaştırılmasında kullanılan bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Barrat dürtüsellik düzeyleri arasındaki ilişkiyi gösteren korelasyon analizi sonuçları sunulmuştur. Çalışmanın bulgularına göre çocuklukta alay etme ve edilmeye maruz kalma, medeni durum, sigara ve alkol kullanımı, daha önceden psikiyatrik tedavi alma durumu sanal mağdurluk ve dürtüsellik için birer yordayıcı olabileceği (p<.05) sonucuna ulaşılmıştır. Köy ve kasabada yaşayan kişilerin sanal mağduriyet ile Barrat dürtüsellik arasındaki ilişkiyi gösteren korelasyon analizi sonuçlarına göre, sanal mağduriyet ile Barrat motor dürtüsellik, Barrat dikkat dürtüsellik ve Barrat dürtüsellik arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. (Barrat motor dürtüsellik r: 0.328 p≤0.001), Barrat dikkat dürtüsellik (r: 0.278, p≤0.001), Barrat dürtüsellik (r: 0.363, p≤0.001) arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen bulgular sunulmuş olup literatür kapsamında tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler; Mağduriyet, Siber Mağduriyet, Dürtüsellik, Turbahar
Özet (Çeviri)
In this study, which is being carried out within the scope of Turkey Epidemic Addiction and Mental Health Map Project (TURBAHAR COVID-19), the relationship between virtual victimization and impulsivity in people living in villages and towns was examined. Sociodemographic Information Form, Virtual Victimization Scale and Barrat Impulsivity Scale were used as data collection tools in the study. The data obtained were collected through a special digital platform designed for the TURBAHAR COVID-19 project. 366 out of 20808 participants included in the Turbahar COVID-19 study constitute the sample of the study. Of the 366 participants, 35.51% were female (n=130), 64.48% were male (n=236). It provides the opportunity to generalize the analysis results for Turkey. The virtual victimization and impulsivity levels of the participants were compared according to the variables of gender, age, education level, marital status, place of residence, smoking, and previous psychiatric help. SPSS 21 program was used for the analysis of the data, and the results of the descriptive statistics on sociodemographic variables, independent samples t-test used to compare variables and levels, one-way analysis of variance (ANOVA) and correlation analysis showing the relationship between Barrat impulsivity levels were presented. According to the findings of the study, it was concluded that exposure to mockery and abuse in childhood, marital status, smoking and alcohol use, and previous psychiatric treatment may be predictors of cyber victimization and impulsivity (p<.05). According to the results of the correlation analysis showing the relationship between virtual victimization and Barrat impulsivity of people living in villages and towns, a positive significant relationship was found between virtual victimization and Barrat motor impulsivity, Barrat attention impulsivity and Barrat impulsivity. A significant and positive correlation was found between (Barrat motor impulsivity r: 0.328 p≤0.001), Barrat attention impulsivity (r: 0.278, p≤0.001) and Barrat impulsivity (r: 0.363, p≤0.001). The findings obtained from the study are presented and discussed within the scope of the literature. Keywords; Victimization, Cyber Victimization, Impulsivity, Turbahar