Gelir paylaşımlı inşaat sözleşmelerinde tarafların hak ve borçları
Rights and obligations of the parties in revenue sharing construction contracts
  1. Tez No: 969015
  2. Yazar: TİBET EGE ERMUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NİLAY ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemiz ekonomisine en çok fayda sağlayan alanlardan biri olan inşaat sektörü, piyasa ihtiyaçları doğrultusunda farklı inşaat sözleşmeleri ortaya çıkarmaktadır. Nitekim gelir paylaşımlı inşaat sözleşmesi de ihtiyaçlar doğrultusunda doğmuş olmakla birlikte diğer inşaat sözleşmelerinden farklı olarak sözleşme taraflarının doğrudan ekonomik kazanç sağlaması amacıyla kurulan ve son yıllarda uygulamada yaygınlaşmaya başlayan bir inşaat sözleşmesidir. Genel itibariyle gelir paylaşımlı inşaat sözleşmesi ile yüklenici arsa sahibinin arsasında bağımsız bölümler meydana getirmekte ve bu bağımsız bölümlerin satışına aracılık etme borcu altına girerken arsa sahibi ise arsasını tahsis ederek bağımsız bölümlerin satışından elde edilen bedeli yüklenici ile paylaşma borcunu yüklenmektedir. Bu çalışma iki ana bölümden oluşmakta olup ilk bölümde sözleşmenin tanımı, türleri, unsurları, hukuki niteliği ve özellikleri, şekline ilişkin açıklamalar ile benzer sözleşmelerle karşılaştırılmasına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise sözleşmenin tarafları olan arsa sahibi ile yüklenicinin sözleşmeden doğan hak ve borçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As one of the sectors that contributes significantly to the national economy, the construction industry has given rise to various types of construction contracts in line with market demands. Revenue-sharing construction contracts have emerged as a response to these needs and, unlike other types of construction contracts, are established with the primary aim of generating direct economic profit for the parties involved. In general, under a revenue-sharing construction contract, the contractor undertakes to construct independent units on a plot of land owned by the landowner and is obligated to facilitate the sale of these units. Meanwhile, the landowner allocates the land for the project and is obliged to share the proceeds from the sale of the independent units with the contractor. This study consists of two main parts. The first part addresses the definition, types, elements, legal nature, and formal characteristics of the contract, along with a comparison to similar types of contracts. The second part examines the rights and obligations of the parties to the contract, namely the landowner and the contractor.