Yaratıcı gıda ı̇novasyonu:yerel ürünlerin otel ı̇şletmelerinde kullanımı; Akra Antalya Otel örneği
Creative food innovation: the use of local products in hotel operations; The example of Akra Antalya Hotel
- Tez No: 969074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MANKAN, DOÇ. DR. ADEM ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Artan küresel rekabet ve değişen tüketici beklentileri, turizm sektöründe hizmet sunan işletmeleri farklılaşma arayışına yöneltmiş; bu çerçevede gastronomi, otel işletmeleri için stratejik bir değer alanı hâline gelmiştir. Yemek hizmeti artık yalnızca temel bir ihtiyaç değil, aynı zamanda deneyimsel bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Bu gelişmeler, otel mutfaklarında yaratıcı gıda inovasyonuna olan ilgiyi artırmış; bu inovasyonlar yalnızca teknik yeniliklerle değil, aynı zamanda kültürel unsurların modern yorumlarıyla da şekillenmeye başlamıştır. Yaratıcı gıda inovasyonu, bireysel yaratıcılığın ötesinde, bağlamsal, kültürel ve yönetsel faktörlerin etkileşimiyle gelişen çok katmanlı bir süreçtir. Özellikle yerel ürünlerin bu süreçteki rolü hem sürdürülebilirlik hem de gastronomik kimlik oluşturma açısından önemli bir potansiyel taşımaktadır. Ancak bu ürünlerin yaratıcı biçimlerde otel menülerine entegre edilmesi, çeşitli yapısal ve lojistik engeller nedeniyle sınırlı kalabilmektedir. Bu çalışmada, yaratıcı gıda inovasyonu sürecinin yerel ürünler temelinde nasıl şekillendiği, üreticiler, satın alma departmanı yöneticileri ve şefler olmak üzere üç temel aktör grubunun etkileşimleri çerçevesinde incelenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla, üretimden tedarike ve hizmet sunumuna kadar olan süreç bütüncül biçimde analiz edilmiştir. Bulgular, yaratıcı gıda inovasyonunun yalnızca bireysel becerilere değil, aynı zamanda örgütsel yapılara, tedarik zincirine ve işletme politikalarına dayandığını ortaya koymaktadır. Bu yönüyle araştırma, gastronomi yazınına yerel ürün temelli inovasyonlara ilişkin kuramsal bir katkı sunmakta ve uygulamalı çalışmalar için bir zemin oluşturmaktadır. Ayrıca otelcilik sektöründe yerel ürünleri yaratıcı stratejilerle değerlendirmek isteyen profesyonellere yönelik yol gösterici bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing global competition and shifting consumer expectations have driven service-oriented businesses in the tourism sector to seek differentiation; in this context, gastronomy has emerged as a strategic value area for hotel enterprises. Food service is no longer perceived merely as a basic need, but rather as an experiential component. These developments have heightened interest in creative food innovation within hotel kitchens—an innovation process shaped not only by technical advancements but also by the modern reinterpretation of cultural elements. Creative food innovation is a multifaceted process that evolves through the interaction of contextual, cultural, and managerial factors, extending beyond individual creativity. The role of local products in this process holds significant potential in terms of both sustainability and the construction of gastronomic identity. However, the integration of such products into hotel menus in creative ways is often limited due to various structural and logistical barriers. This study explores how the process of creative food innovation is shaped on the basis of local products, through the interactions of three key stakeholder groups: producers, purchasing managers, and chefs. By employing semi-structured interviews, the research holistically analyzes the process from production and procurement to final service delivery. The findings reveal that creative food innovation is not solely reliant on individual skills, but is also embedded in organizational structures, supply chain dynamics, and corporate policies. In this respect, the study offers a theoretical contribution to the gastronomy literature concerning local product-based innovation and provides a foundation for future applied research. Furthermore, it serves as a guiding resource for professionals in the hospitality sector aiming to develop creative strategies centered on local products.