Takım-oyun turnuvaları tekniğinin ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki akademik başarısı, kalıcılık ve matematiğe ilişkin tutumları üzerindeki etkisi
The effects of team-game tournaments technique on elementary school fourth grade students? acedemic achievement and retention toward mathematics course
- Tez No: 220648
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYTEN İFLAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu deneysel çalı?mada, takım-oyun turnuvaları tekniğinin ilköğretim dördüncü sınıf Matematik dersinde öğrencilerin akademik ba?arıları ve derse ili?kin tutumları üzerinde etkisi olup olmadığı ara?tırılmı?tır. Takım-oyun turnuvaları tekniği, ara?tırmanın bağımsız deği?kenini olu?tururken, matematik ba?arısı ve Matematik dersine ili?kin tutum ise bağımlı deği?kenleri olu?turmaktadır. Ara?tırma, öntest-sontest kontrol gruplu deneme modelinde tasarlanmı?tır. Uygulama 2006?2007 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında, Adana ?li Seyhan ilçesinde yer alan orta sosyo-ekonomik düzeydeki bir devlet ilköğretim okulunda okuyan toplam 56 öğrenci üzerinde gerçekle?tirilmi?tir. Ara?tırmada, bir deney ve bir kontrol grubu kullanılmı?tır. Uygulama, 13 hafta sürmü?tür. Dersler, deney grubunda takım-oyun turnuvaları tekniğine, kontrol grubunda ise 2005?2006 Matematik Dersi Öğretim Programına göre hazırlanan ders planları doğrultusunda i?lenmi?tir. Dersler deney ve kontrol grubunda ara?tırmacı tarafından yürütülmü?tür. Çalı?mada, takım-oyun turnuvaları tekniğinin öğretim sürecindeki etkisinin ortaya konulabilmesi için nitel ve nicel ara?tırma yöntemleri birlikte kullanılmı?tır. Veri toplama aracı olarak, ara?tırmacı tarafından geli?tirilen ?Matematik Ba?arı Testi? deney ve kontrol grubuna ara?tırmanın ba?ında öntest, sonunda sontest ve iki hafta sonra kalıcılık olarak, Baykul (1990) tarafından geli?tirilen ?Matematik Dersi Tutum Ölçeği? i?lem öncesinde ve i?lem sonrasında ve iki hafta sonra kalıcılık olarak uygulanmı?tır. Ayrıca ?ki?isel bilgiler formu? çalı?ma gruplarında yer alan öğrencilerin ki?isel bilgilerini almak üzere kullanılmı?tır. Nitel verilerin toplanmasında deney grubunda yer alan öğrencilerin sürece ili?kin görü?lerini belirlemeye yönelik yarı yapılandırılmı? görü?me formu kullanılmı?tır. Ara?tırmada ba?arı testi ve tutum ölçeğinden elde edilen veriler üzerinde, istatistiksel teknik olarak kovaryans analizi kullanılmı?tır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of the study was to find out whether there are significant differences interms of mathematics achievement and the attitudes towards the Mathematics Course between the experimental group in which the team-game tournaments technique applied in the fourth grade Mathematics course in elementary education was administered and the control group in which ?2005-2006 Mathematics course instruction programs? was administered. The study was designed on experimental group with prtest and postest control group. The study was conducted in a state/public elementary school the district of Seyhan-Adana in the fall smester of 2006?2007 academic year. The application was carried out on 56 fourth-grade students attending two classes. The study was conducted in one experimental an one control group, and lasted for 13 weeks. The courses were done on the basis of schemes prepared for team-game tournaments technique in the experimental group. As for the control group, the courses were done through the course plans prepared for 2005-2006 Mathematics Course instruction Programs. While the courses were tought by the researcher in the experimental group and the control group. ?Mathematics Achievement Test? and ?Mathematics Attitude Scale? grown by Baykul (1990) were administered at the begining of the study as pre-test, at the end of the study post-test and two weeks later retention test to both experimental and control group. Furthermore, the ?Self-Identificaiton Scale? was utilized to all of the participants. At the end of the instruction, ?Semi-Structured Interview Form? was used for getting opinions about cooperative learning method and team-game tournaments technique instructional teaching. Covariance analysis was conducted on the data obtained from the achievement tests and attitude scale.