Alkol ve madde kullanım bozukluğu olan hastalarda çocukluk çağı travması ve psikolojik dayanıklılığın bağımlılık şiddeti üzerine etkisi
The effect of childhood trauma and psychological resilience on addiction severity in patients with alcohol and substance use disorders
  1. Tez No: 969080
  2. Yazar: TUĞBA KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM KIZILKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı alkol-madde kullanım bozukluğu tanısı alan bireylerin çocukluk çağı travmaları ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin bağımlılık şiddeti üzerine olan etkilerini incelemektir. Bu doğrultuda NP İstanbul Beyin Hastanesi AMATEM kliniklerinde alkol-madde kullanım bozukluğu nedeniyle tedavi görmekte olan ve araştırmaya gönüllü olarak katılım sağlamak isteyen hastalara ölçekler uygulanmıştır. Araştırmaya toplamda 100 (%87'ü erkek, %13'ü kadın) kişi gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Veri toplama aracı olarak ise bu çalışma için hazırlanmış olan Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyodemografik Veri Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ), Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YİPDÖ) ve Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) özbildirim formu uygulanmıştır. Çalışmada veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik bilgilerine dair tanımlayıcı veriler frekans tabloları şeklinde verilmiştir. Çalışmanın verileri normallik varsayımları açısından incelendiğinde, Kolmogorov-Smirnov değerleri p<0.05 olarak belirlenmiştir. Bundan dolayı ölçek/anket puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için nonparametrik testlerden spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Bununla birlikte ölçek/test ile katılımcıların sosyodemografik verileri arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek üzere nonparametrik testlerden Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı fark çıkması durumunda, anlamlılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için post-Hoc testi yapılmıştır. Varyansın homojen dağılmaması ve örneklem sayılarının eşit olmamasından dolayı Games-Howell Post-Hoc testi seçilmiştir (Sparks, 1963). p<0.05 istatistikçe anlamlı kabul edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Bağımlılık Profili İndeksi Toplam puanı ile Çocukluk Çağı Travması Ölçeği Toplam puanı (r=0,222p=0.026) arasında pozitif yönlü istatistikçe anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bağımlılık Profili İndeksi Toplam puanı ile Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği Toplam puanları (r=-0,373 p<0.001) arasında ise negatif yönlü istatistikçe anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Aynı zamanda Çocukluk Çağı Travması Ölçeği Toplam puanı ile Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği Toplam puanı (r=-0,328 p=0.001) arasında negatif yönlü istatistikçe anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Yapılan analizler sonucunda değişkenlere bakıldığında; alkol madde kullanım bozukluğu olan bireylerin çocukluk çağı travmatik yaşantıları arttıkça bağımlılık şiddeti de yükselmektedir. Diğer bir değişkenimiz olan psikolojik dayanıklılığa bakıldığında ise psikolojik dayanıklılık düzeyi arttıkça çocukluk çağı travmaları ve bağımlılık şiddeti azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of childhood trauma and psychological resilience levels on addiction severity of individuals diagnosed with alcohol-substance use disorder. In this direction, scales were applied to patients who are being treated for alcohol-substance use disorder in NP Istanbul Brain Hospital AMATEM clinics and to those who want to participate in the research voluntarily. A total of 100 (87% male, 13% female) people voluntarily participated in the study. As a data collection tool, the Informed Consent Form, Socio-demographic Data Form and Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) prepared for this study were used, The Scale of Psychological Resilience for Adults and Addiction Profile Index (BAPI) self-report form was applied. In the study, SPSS 25.0 package program was used for data analysis. Descriptive data on the socio-demographic information of the participants are shown in the form of frequency tables. When the data of the study were examined in terms of normality assumptions, Kolmogorov-Smirnov values were determined as p<0.05. Therefore, Spearman correlation analysis, one of the nonparametric tests, was performed to determine the relationship between scale/survey scores. In addition, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test, which are nonparametric tests, were applied to determine whether there was a significant difference between the scale/test and the socio-demographic data of the participants. In case of significant difference between groups, post-Hoc test was performed to determine between which groups the significance was. The Games-Howell Post-Hoc test was chosen because the variance was not distributed equally and the sample numbers were not equal (Sparks, 1963). p<0.05 was considered statistically significant. According to the findings obtained from the study, a statistically significant positive correlation was found between the Addiction Profile Index Total score and the Childhood Trauma Scale Total score (r=0.222p=0.026). A statistically significant negative correlation was found between the Addiction Profile Index Total score and the Adult Resilience Scale Total scores (r=-0.373 p<0.001). At the same time, a statistically significant negative correlation was found between the Childhood Trauma Scale Total score and the Adult Resilience Scale Total score (r=-0.328 p=0.001). Looking at the variables as a result of the analysis; As the childhood traumatic experiences of individuals with alcohol and substance use disorder increase, the severity of addiction also increases. When we look at our other variable, psychological resilience, as the level of resilience increases, childhood traumas and addiction severity decrease.