Vakumda ergitme yolu ile bazı düzenli metaller arası bileşiklerin üretimi
The Production of some ordered intermetallic compound by vacuum induction melting
- Tez No: 96910
- Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
IV ÖZET Teknolojideki ilerleme şüphesiz kullanılan malzemelerdeki gelişmelere bağlıdır. Günümüzde yapısal uygulamalarda kullanılan malzemeler en yüksek performansa çıkmak için zorlanmaktadırlar. Ulaşılabilecek maksimum performans da kullanılan malzemenin sağlayabildiği performans ile sınırlıdır. Bu nedenle malzeme bilimciler sürekli zor şartlarda çalışabilecek malzemelerin dizaynı üzerinde yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar. Çeşitli intermetalik bileşiklerin çok farklı özellikleri bu malzemelerin zor şartlarda kullanılabilmesi için ümit vermektedir. Bu malzeme grubunun özellikleri üzerinde yapılan çalışmalar ile daha önce nedeni bilinmeyen davranışların nedenleri tespit edilmiş, bir kısmı uygulamalarda kullanılabilir hale getirilmiştir. întermetalikler metaller ile seramikler arasında yeni bir malzeme grubu olarak düşünülmektedir ve bu iki malzeme grubu arasındaki boşluğu dolduracağına inanılmaktadır. Günümüze kadar yapılan çalışmalarda bu malzemelerin hiç alışılmadık davranışlarının nedenlerinin bir çoğu tespit edilmiştir ve gösterebilecekleri performansları kısmen belirlenmiştir. Ama, maalesef yapısal mühendislik malzemeleri olarak kullanılabilmesi için hala çözülmeyi bekleyen problemler vardır. Bu çalışmada gelecek vadeden bazı intermetalik bileşiklerin çeşitli özellikleri özetlenmiştir. Bu malzeme grubu içinden Nİ3AI, NiAl, Tİ3AI, TiAl. Fe3Al, FeAl ve Mg2Si intermetalik bileşikleri vakumda indüksiyon ergitme yolu ile üretilmiş ve mikroyapıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is obvious that progress in technology is closely related with improvement of engineering materials. Usually, materials are designed to give maximum performance, which is limited with their characteristics. Therefore the materials scientists working hardly on design of materials which can give maximum performance continuously. Emerging materials for severe conditions are some intermetallics for their unique properties. With the detailed study of intermetallics cause of some of their unknown properties were detected and made them useful materials for specific applications. Intermetallic materials considered as a mid group between metals and ceramics, and believed to fill the gap between these two group, materials. The studies carried out up to now, gave us opportunity to know intermetallic materials unknown and unique properties cause and their performance, but still their usage as structural engineering materials are limited. In this study, some intermetallic materials with unique properties for future applications are reviewed. From these materials group Ni?Al, NiAl, Ti3Al, TiAl, Fe^Al, FeAl an MgtSi intermetallic compounds are produced by vacuum induction melting and their micro structures are observed.