Pistonlu pompaların karasteristik olarak incelenmesi
The Characteristic analysis of reciprocating pumps
  1. Tez No: 96911
  2. Yazar: KÜRŞAT ERGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ÜREYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yapılan bu tez çalışmasının amacı pistonlu pompaların çalışma sistemlerini ve karakteristiklerini deneylerle incelemektir. Deneyi yapılan pompaların devir, çıkış basıncı, debi ve moment değerleri gözlenmiştir ve bu değerler arasındaki sonuçlar incelenmiştir. Elde edilen sonuç değerleri tablolar halinde düzenlenip, grafiklerle belirtilmiştir. Son bölümde; deneyi yapılan pompaların sonuç değerleri, ortak bir tabloda ve grafikte birleştirilerek, pompaların özelliklerinin bir arada karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this thesis is to analyze the working principles and characteristics of reciprocating pumps with experiments. The valves of revolution, exit pressure, flow rate and moment of the pumps and the relationships between these values are observed. The results are put in to tables and graphs are drawn. In the last chapter, the results of all the pumps are put in one table and one graph and the characteristics of different pumps are compared.