Bazı pirol makrohalkalarının tautomerik dengelerinin teorik incelenmesi
Theoretical investigation of the tautomeric equilibrium of some macrocyclic pyrrole
  1. Tez No: 96909
  2. Yazar: MURAT DURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 3,4-Diformil-2,5-dimetilpirol 'ün 1,2-diaminosMohekzan ile reaksiyonundan elde edilen 5,6,7,14,15,16-Hekzahidro-l,3,10,12-tetrametil[6,7 ve 15,1 6]bisiklohekzilbipirolo[3,4-f] [3',4'-n] [1,4,9, 12]tetraazasiklohekzadesin makrosiklik molekülünün tautomerik yapısının kuantum kimyasal hesaplamalan ile incelenmiştir. Bu amaçla makromolekülün nötür, proton vermiş anyonları, bir iki üç proton almış halleri ile mümkün olan hallerde proton taşımını engellenmiş model moleküller modellenmiştir. Gaz fazı için proton affinite, sıvı faz için pKT değerleri ile her iki faz içinde oransal kararlılıklar araştırılmış ve çoğunlukla pirol formun baskın olduğu gözlenmiştir. Literatürde benzer makromoleküller için azafulvin yapısının baskın olduğu rapor edilmekle birlikte bu çalışmada molekülde var olan bisiklohekzil yapısının bulunması nedeniyle pirol formunu tercih ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY The tautomeric structure of 5,6,7,14,15,16-Hexahydro4,3,10,124etramethyl [6,7 and 15,16]bicyclohexylbipirolo[354-fJ[3',4'-n][l,4,9,12]tetraazacyclohexadecine macrocyclic molecule, which was formed by reaction of 3,4-diformyl-2,5- dimethylpyrrole with 1,2-diaminocyclohexane, was investigated by quantum chemical calculations. For that purpose anions, neutral, monocation, dication and trication states and fixed structures, in which proton migration was eliminated by replacing the mobile hydrogen atoms with methyl groups where possible, were studied. The proton affinities in gas phase, pKx values in liquid phase and relative stabilities of the tautomeric forms in both phases were searched. It was observed that the pyrrole form predominates in most of the cases. In the literature for similar macromolecules the azafulvene form was reported to be predominant. This contradiction can be justified by the presence of bicyclohexyl groups by differing to the previous ones in the studied macromolecule.