Kadın voleybolculara uygulanan iki farklı motor imgeleme ve hareketin gözlemlenmesi temelli pliometrik eğitimin karşılaştırılması
Comparison of two different motor imagery and action observation-based plyometric training programs in female volleyball players
  1. Tez No: 969110
  2. Yazar: ELİF ALEYNA YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CAVLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, statik ve dinamik motor imgeleme (MI) ile hareket gözlemi (HG) temelli pliometrik Egzersizlerin (PE) kadın voleybolcularda denge, sıçrama performansı, çeviklik, aerobik kapasite, imgeleme yeteneği ve reaksiyon süresine etkilerini belirlemektir. 45 sporcu (23,21 ± 15,05 yıl) rastgele A Grubu (statik MI-HG temelli PE), B Grubu (dinamik MI-HG temelli PE) veya C Grubu (sahada PE) olarak gruplara ayrılmıştır. Statik denge performanz kuvvet platformu ile, dinamik denge Y-Denge Testiyle, çeviklik T-testiyle, sıçrama performansı My Jump Lab uygulamasıyla, aerobik kapasite 20 m mekik koşusu testiyle, imgeleme yeteneği Hareket İmgeleme Anketi-3 ile ve reaksiyon süresi BlazePod ile değerlendirilmiştir. Gruplar, haftada iki kez sekiz haftalık programı tamamlamış ve eğitim öncesi ve sonrası değerlendirilmiştir. Grup A, denge, çeviklik, sıçrama performansı, reaksiyon süresi ve aerobik kapasitede, Grup B, imgeleme yeteneği, denge, çeviklik, sıçrama performansı ve reaksiyon süresinde, Grup C ise denge, çeviklik, sıçrama performansı, reaksiyon süresi ve aerobik kapasitede gelişme gösterdi (p<0,05). Gruplar karşılaştırıldığında, analizler B Grubunun A Grubuna göre sıçrama performansı, reaksiyon süresi ve imgeleme skoru (p<0,05) açısından daha iyi performans gösterdiğini, denge, çeviklik, aerobik kapasite veya imgeleme skoru açısından ise fark olmadığını ortaya koydu (p>0,05). Grup C, statik denge, çeviklik, sıçrama performansı ve reaksiyon süresi (p<0,05) açısından Grup A'ya göre daha iyi gelişme göstermiştir. Grup B ile karşılaştırıldığında, Grup C statik denge, çeviklik ve aerobik kapasite açısından daha büyük gelişme göstermiştir (p<0,05), ancak reaksiyon süresi, sıçrama performansı, dinamik denge ve imgeleme skorunda birbirine üstünlük göstermemiştir (p>0,05). Sahada yapılan PE, Mİ+HG'ye göre daha büyük gelişmeler göstermiş olsa da, statik ve dinamik Mİ+HG rutin antrenmanın sınırlı olduğu durumlarda alternatif olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of plyometric training (PT) combined with static or dynamic motor imagery (MI) and action observation (AO) on balance, jumping performance, agility, aerobic capacity, imagery ability, and reaction time in female volleyball players. Forty-five athletes (23.21 ± 15.45 years) were randomly assigned to Group A (static MI + AO-based PT), Group B (dynamic MI + AO-based PT), Group C (on-court PT). Static balance was measured with a Performanz force platform; dynamic balance, agility, and jumping performance with the Y-Balance Test, T-test, and My Jump Lab; aerobic capacity with the 20 m shuttle run; imagery ability with the Movement Imagery Questionnaire-3; and reaction time with BlazePod. All groups trained twice weekly for eight weeks and were assessed pre- and post-intervention. Group A improved in balance, agility, jumping, reaction time, and aerobic capacity (p < 0.05). Group B improved in imagery score, balance, agility, jumping, and reaction time (p < 0.05). Group C improved in balance, agility, jumping, reaction time, and aerobic capacity (p < 0.05). Between-group comparisons showed Group B outperformed Group A in jumping, reaction time, and imagery score (p < 0.05), with no differences in balance, agility, or aerobic capacity (p > 0.05). Group C showed greater gains than Group A in static balance, agility, jumping, and reaction time (p < 0.05). Compared with Group B, Group C achieved superior static balance, agility, and aerobic capacity (p < 0.05) but not reaction time, jumping, dynamic balance, or imagery score (p > 0.05). Although on-court PT produced the greatest overall improvements, static and dynamic MI + AO presents a practical alternative when regular training is limited.