Yetişkin bireylerin psikolojik iyi oluş ve öz duyarlık düzeylerinin sosyal medya bağımlılığı açısından incelenmesi
An investigation of psychological wellbeing and self-compassion levels with relation to social media addiction in adult
  1. Tez No: 969114
  2. Yazar: EBRU UĞURER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
İnternetin olduğu her yerde potansiyel olarak varlığını sürdürecek olan birbirinden farklı ya da kimi yanlarıyla benzer olan sosyal medya platformları 21. yüzyılın bir nevi iletişim şekli haline geldi. Kontrolsüz bir şekilde kullanılan maddeler gibi, davranışsal bir kategori içerisinde yer alan sosyal medyanın kontrolsüz kullanımının da bağımlılık açısından risk teşkil ettiği düşünülmektedir. Bu araştırmada yetişkinlerin psikolojik iyi oluş ve öz duyarlık düzeyleri sosyal medya bağımlılığı açısından incelenmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu yaşları 18 ve 52 arasında değişen, 98 kadın ve 111 erkek oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”,“Öz-duyarlık Ölçeği”ve“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği Yetişkin Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçekler ve alt boyutları arasındaki ilişkiyi test etmek için Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Buna göre sosyal medya bağımlılık ölçeği toplam puanı ile öz duyarlık ölçeği toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Sosyal medya bağımlılık ölçeği toplam puanı ile psikolojik iyi oluş ölçeği toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Sosyal medya bağımlılığının bireylerin hayat kalitesini azaltabileceği düşünüleceğinden bilinçli sosyal medya kullanımına dair eğitimlerin okul, dernek vb. organizasyonlarla geniş kitlelere ulaşması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Social media platforms, which are different from each other or similar in some aspects, that will potentially continue to exist wherever there is internet, have become a kind of communication form of the 21st century. Uncontrolled use of social media, which is included in a behavioral category, may also pose a risk for addiction, such as substances used in an uncontrolled manner. This study examines the relationship between social media addiction, psychological well-being and self-compassion in adult. The sample of the study consisted of aged between 18-52 years, including 98 female and 111 male. In data collection, this research benefits from“Socio-demographic Information Form”,“ Psychological Well-Being Scale ”,“ The Self Compassion Scale ”and“Social Media Addiction Scale - Adult Form”. SPSS 25 statistical program is used to evaluate the data collected from the study. Spearman Correlation Analysis were applied in order to explain the relationship between the scales and subscales. The results of the analysis showed that anxiety level and resilience level were associated in a negative direction, general health status and resilience level were associated in negative direction and general health status and anxiety level were associated in a positive direction. Of the lower dimensions of resilience, the relationship between self-perception and anxiety level is strongest. As a result of the findings obtained in the study, a negative relationship was found between adults' social media addiction and psychological well-being. When the relationship between social media addiction and self-compassion is examined, a negative meaningful relationship is found. Since social media addiction is thought to reduce the life quality of individuals, it is thought that emphasis should be placed on the education of conscious use of social media especially schools and associations.