Postortodontik beyaz nokta lezyonları tedavisinde kullanılan kazein fosfopeptid-amorf kalsiyum fosfat ve rezin infiltrasyon uygulamalarının etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of efficiency of casein phosphopeptide-amorphous calcium phosphate and resin infiltration applications used in the treatment of postorthodontic white spot lesions
  1. Tez No: 969115
  2. Yazar: GÜNEŞ DÖNEM KIRASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÇOKAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızda sabit ortodontik tedavinin ardından gelişen beyaz nokta lezyonlarının tedavisinde uygulanan kazein fosfopeptid-amorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP) ve rezin infiltrasyon yöntemlerinin etkinliğinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza kliniğimizde 2018-2023 yılları arasında sabit ortodontik tedavisi tamamlanmış 18 hastaya ait 104 maksiller anterior diş dahil edilmiştir. Simetrik lokalize beyaz nokta lezyonlarının debonding sonrası birinci ayda tedavisine başlanmıştır. Randomize split-mouth çalışmamızda aynı hastanın sağ ve sol maksiller anterior dişlerine uygulanan CPP-ACP veya rezin infiltrasyon beyaz nokta lezyon tedavilerinin etkinlikleri karşılaştırılmıştır. DIAGNOdent pen cihazı ile demineralizasyon değerleri debonding sonrası 1. ay (T0), tedavinin 1. (T1), 3. (T2) ve 6. (T3) aylarında ölçülerek veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Ortalama demineralizasyon değerleri için uygulamalar arası karşılaştırmada bağımsız örneklem T testi, diş tipleri açısından karşılaştırmada tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Farklı zaman aralıklarındaki demineralizasyon değişimlerini değerlendirmek için Kruskal-Wallis, total demineralizasyon değişim değerlerini uygulamalar arası karşılaştırmak için Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Anlamlılık p<0,05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Bulgular: Her iki uygulama ile demineralizasyon değerlerinde tedavi başından itibaren altıncı aya kadar geçen sürede anlamlı azalma tespit edilmiştir (p<0,05). Rezin infiltrasyon uygulaması ile T2 zamanında santral dişten kaydedilen ortalama demineralizasyon değerleri haricinde her iki uygulamada diş tipleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Rezin infiltrasyon uygulamasının etkinliği T0-T1, CPP-ACP uygulamasınınki ise T1-T2 zaman aralığında daha yüksek bulunmuştur (p<0,05). Ancak altıncı ay sonunda iki yöntem arasında beyaz nokta lezyonlarının tedavi etkinliği açısından anlamlı farklılık görülmemiştir. Sonuç: Tedavinin birinci ayında rezin infiltrasyon, üçüncü ayına kadar CPP-ACP daha etkili olsa da tedavinin altıncı ayının sonunda hem CPP-ACP hem rezin infiltrasyon benzer sonuçlar göstermiştir. Her iki uygulama sonucunda beyaz nokta lezyonları tedavi edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the effectiveness of casein phosphopeptide-amorphous calcium phosphate (CPP-ACP) and resin infiltration methods in the treatment of white spot lesions (WSLs) following fixed orthodontic treatment. Materials and Methods: The study included 104 maxillary anterior teeth from 18 patients who had completed fixed orthodontic treatment in our clinic between 2018 and 2023 years. Treatment of symmetric localized WSLs was initiated one month after debonding. In this randomized split-mouth trial, CPP-ACP and resin infiltration were applied to the right and left maxillary anterior teeth, respectively, and their effectiveness in treating of WSLs was compared. Demineralization values were measured using a DIAGNOdent pen device at one month post-debonding (T0), and at 1st (T1), 3rd (T2), and 6th (T3) months of treatment. Data were statistically analyzed. Independent samples t-test was used to compare mean demineralization values between applications, and one-way ANOVA was used to compare different tooth types. Kruskal-Wallis test was applied to evaluate demineralization changes at different time intervals, and Mann-Whitney U test was used to compare total demineralization changes between the applications. Statistical significance was set at p<0.05. Results: Both applications showed a significant reduction in demineralization values from baseline to the sixth month (p<0.05). Except for the mean demineralization values recorded from central incisors at T2 in the resin infiltration group, no statistically significant differences were found among tooth types in either application. Resin infiltration demonstrated higher effectiveness at T0–T1, while CPP-ACP showed greater effectiveness at T1–T2 time interval (p<0.05). However, after 6 months of treatment, no significant difference was observed between methods in terms of WSL treatment efficacy. Conclusion: Although resin infiltration was more effective at the 1st month and CPP-ACP up to the 3rd month, both methods demonstrated similar outcomes after 6 months. WSLs were successfully treated with both applications.