Adölesanlarda premenstrual sendrom ve yeme bozukluğu riski arasındaki ilişkide menarş yaşının aracı rolü
Mediator role of age at menarche in the relationship between premenstrual syndrome prevalence and eating disorder risk in adolescents
  1. Tez No: 969127
  2. Yazar: ASLI GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma adölesanlarda premensturual sendrom yaygınlığı ile yeme bozukluğu riski arasındaki ilişkide menarş yaşının aracı rolünün incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, İstanbul' da yaşayan 13-19 yaş aralığında olan ve adet gören 223 kız katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Premensturual Sendrom Ölçeği ve Yeme Tutum Testi-40 uygulanmıştır. Araştırma modelinin test edilmesi için Spearman korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Kategorik değişkenlere göre ölçek puanları karşılaştırması Bağımsız Örneklem t testi ve Tek Yönlü Varyans analizi ile yapılmıştır. İki kategorik değişken karşılaştırmasında ise ki-kare testinden yararlanılmıştır. Yapılan çalışmada, katılımcıların yaş ortalaması 16,36 ±1,22 olarak saptanmış olup premenstrual sendrom yaygınlığı %36,8 olarak tespit edilmiştir. Yeme tutum puanı ile Premenstrual Sendrom (PMS) puanı arasında korelasyon katsayısının (r=,443; p<0,05) pozitif ve anlamlı olduğu görülmüştür. Bağımsız değişken olan PMS toplam puanının ve PMS alt boyutlarının Yeme Tutum Testi puanlarına etkisi istatiksel olarak anlamlı (P <0,05) bulunmuştur. PMS ile bozuk yeme tutumu arasında çift yönlü istatiksel düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Yeme tutumu puanı ve PMS puanı menarş yaşı kategorilerine göre karşılaştırılmış ve menarş yaşı kategorilerine göre, yeme tutumu testi puanının değişim göstermediği, aynı şekilde menarş yaşına göre Premenstrual Sendrom puanının da anlamlı farklılık göstermediği anlaşılmıştır. Bulgular neticesinde, PMS' nin bozuk yeme tutumuna neden olabileceği ve PMS' nin olası yeme bozukluğu için bir risk faktörü olduğu anlaşılmaktadır. Aynı şekilde bozuk yeme tutumunun da PMS oranını arttırdığı ve böylelikle yeme bozukluğunun PMS için risk oluşturduğu düşünülmektedir. Menarş yaşının, PMS ile yeme bozukluğu üzerinde anlamlı etkisi olmadığı anlaşılmıştır. Çalışmamızda, adölesanlarda PMS yaygınlığın %36,8 olarak saptanması konunun önemini göstermektedir. Bu nedenle erken dönemde PMS için risk oluşturabilecek faktörlerin belirlenmesi, önleyici çalışmaların yapılabilmesi için önem kazanmaktadır. Literatürde konuya ilişkin daha kapsamlı çalışmaların yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the mediating role of age at menarche in the relationship between prevalence of premenstrual syndrome(PMS) and risk of eating disorders in adolescents. The study was carried out with 223 menstruating female participants aged 13-19 years living in Istanbul. Personal Information Form, Premenstrual Sydrome Scale and Eating Attitude Test – 40 were administered to the participants. Spearman Correlation Analysis and Spearman Regression Analysis were performed to test the research model. Comparison of scale scores according to categorical variables was made with Independent Samples T Test and One-Way ANOVA, however, Chi-Square Test was used in comparison of two categorical variables. In the study, the mean age of the participants was found to be 16,36 ± 1,22 years and the prevelance of premenstrual syndrome was found to be 36,8%. The correlation coeeficient(r= 0,443; p<0,05) between the eating attitude score and PMS score was found to be positive and significant. The effect of the independent variable PMS total score and PMS sub-dimensions on the Eating Attitude Test scores was found to be statistically significant (P<0,05). A statistically significant correlation was found between PMS and disordered eating attitude. Eating attitude score and PMS score were compared according to menarche age categories and the eating attitude test score did not change according to menarche age categories; Likewise, it was understood that the PMS score did not differ significantly according to the age of menarche.As a result of the findings, it is understood that PMS can cause a disordered eating attitude and that PMS is a risk factor for possible eating disorders. Similarly, it is thought that disordered eating attitude increases the rate of PMS and thus eating disorder poses a risk for PMS. It was understood that the age of menarche did not have a significant effect on PMS and eating disorders. In our study, the prevelence of PMS in adolescents was determined as 36,8%, which shows the importance of the sucject. Fort his reason, determining the factors that may pose a risk for PMS in the early period gains importance in order to carry out preventive studies. More comprehensive studies on the subject are needed.