F sınıfı uçucu kül geopolimer harcının özelliklerinin bor ve alüminyum içeren mikroparçacık ilavesi ile iyileştirilmesinin araştırılması
Investigation on improvement of properties of class F fly ash geopolymer mortar with addition of microparticles containing boron and aliminyum
- Tez No: 969158
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN ATİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı NaOH derişimleri (%6, %8, %10, %12) ile aktive edilen ve çeşitli katkılarla (Al, AlOH, MgO, BO, BA) modifiye edilen uçucu kül esaslı geopolimer betonların performansı araştırılmıştır. Bulgular, birim hacim ağırlık değerlerinin dar bir aralıkta kaldığını ve katkıların yoğunluk üzerinde sınırlı etkiler oluşturduğunu göstermiştir. Buna karşın işlenebilirlik daha duyarlı bulunmuş; Al katkısı akışkanlığı azaltırken, BO, BA ve AlOH katkıları işlenebilirliği artırmıştır. Mekanik dayanım, NaOH derişimi arttıkça yükselmiş ve özellikle Al katkısı, hem basınç hem de eğilme dayanımında en yüksek iyileştirmeyi sağlamıştır. AlOH ve MgO katkıları orta düzeyde etkiler gösterirken, BO ve BA katkıları sınırlı kalmıştır. Yüksek sıcaklıklara maruz bırakıldığında tüm numuneler 300 °C'de dayanım artışı göstermiş, ancak 600–900 °C'de belirgin kayıplar yaşanmıştır. Al katkılı karışımlar, daha yüksek dayanımı koruyarak üstün termal kararlılık sergilemiştir. Dayanıklılık testlerinde, Al ve AlOH katkılarının kılcal su emmesini azalttığı, MgO ve BA katkılarının ise sınırlı faydalar sağladığı belirlenmiştir. Genel olarak Al katkısı, dayanım, dayanıklılık ve termal direnç açısından en etkili katkı olarak öne çıkmıştır. BO ve AlOH, özellikle işlenebilirlik ve asidik ortamlara karşı dirençte tamamlayıcı faydalar sağlamış, MgO ve BA ise daha sınırlı katkılar sunmuştur. Elde edilen bulgular, NaOH derişimi ile katkı türünün birlikte geopolimer betonların uzun dönem performansını belirlemede kritik rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the performance of fly ash-based geopolymer concretes activated with with sodium hydroxide solutions of different concentrations (%6, %8, %10, %12) and modified with additives (Al, AlOH, MgO, BO, BA). The results showed that unit weight values remained within a narrow range, indicating minor effects of additives on bulk density, while flowability was more sensitive, decreasing with Al but improving with BO, BA, and AlOH. Mechanical strength increased with higher NaOH concentrations, with Al providing the most significant improvement in both compressive and flexural strength. AlOH and MgO showed moderate effects, while BO and BA had limited influence. At elevated temperatures, all samples gained strength at 300 °C but decreased significantly at 600–900 °C. Al-containing mixes retained higher strength, demonstrating superior thermal stability. Durability tests revealed that Al and AlOH reduced capillary absorption, while MgO and BA showed limited benefits. Overall, Al emerged as the most effective additive, enhancing strength, durability, and thermal resistance. Borax and AlOH provided complementary benefits, particularly in workability and acid resistance, while MgO and BA played minor roles. These findings emphasize the combined influence of NaOH concentration and additives on the long-term performance of geopolymer concretes.