Parçalanmış toplumlarda modern ulus-devlet inşası: Afganistan örneği (2001-2021)
Modern nation-state building in fragmented societies: The case of Afghanistan (2001-2021)
- Tez No: 969165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD TÜRKMENOĞLU KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2001–2021 yılları arasında parçalanmış bir toplum olan Afganistan'da yürütülen ulus-devlet inşa sürecini analiz etmektedir. Araştırma, literatür taramasına dayalı nitel bir yöntem ve analitik– tamamlayıcı bir yaklaşımla gerçekleştirilmiştir. Afganistan, tarihsel olarak ulusal birlikten yoksun, kimlik temelli ayrışmalarla şekillenmiş ve modern ulus- devlet inşasında sürekli başarısızlığa uğramış bir toplum olarak, parçalanmış toplum kategorisinde tanımlanabilir. 2001 sonrası Afganistan'da anayasa hazırlanmış, seçimler düzenlenmiş ve temel devlet kurumları inşa edilmiştir. Kadınların ve etnik azınlıkların siyasete katılımı teşvik edilmiştir. Ancak bu çabalar, merkeziyetçi yönetim anlayışı, yetersiz kurumsal kapasite ve etnik bölünmüşlük nedeniyle istikrarı sağlayamamıştır. Bulgular, sürdürülebilir ulsu- devlet inşasının yalnızca yüksek yönetişim kapasitesi, adil siyasal temsil ve kimliksel çeşitliliğin tanınmasıyla mümkün olabileceğini göstermektedir. Bu unsurların eksikliği, devleti dışa bağımlı ve toplumsal meşruiyetten yoksun hale getirmiştir. Bu bağlamda, adem-i merkeziyetçilik, kurumsal reformlar, yolsuzlukla mücadele ve kapsayıcı bir ulusal kimlik inşası temel öncelikler olarak önerilmektedir. Afganistan örneği, parçalanmış toplumlarda istikrar ve barışın ancak katılımcı, çoğulcu ve yerli meşruiyete dayalı stratejilerle sağlanabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the state–nation building process in Afghanistan as a fragmented society between 2001 and 2021. Employing a qualitative research method based on desk studies and adopting an analytical–complementary approach, the research focuses on structural and institutional challenges that hinder sustainable state-building. Afghanistan exemplifies a society lacking historical national cohesion, marked by deep ethnic, linguistic, sectarian, and cultural divisions, which have repeatedly obstructed the formation of a modern and inclusive nation-state. Following 2001, with extensive international support, significant steps were taken: a democratic constitution was drafted, multiple national elections were held, core institutions such as the military, judiciary, and public administration were established, and public services expanded. Women's and minority groups' political participation was also promoted. However, centralized political structures, weak institutional capacity, and persistent ethnic fragmentation prevented the process from achieving lasting success. The findings indicate that sustainable state–nation building in fragmented societies requires a combination of effective governance, fair power-sharing, and recognition of ethno-cultural identities. The absence of these elements renders the state fragile, externally dependent, and lacking internal legitimacy. In this context, decentralization, institutional reforms, anti-corruption efforts, and the redefinition of an inclusive national identity are proposed as key strategies. The Afghan case demonstrates that in fragmented societies, durable peace and stability are only achievable through inclusive, pluralistic, and locally legitimate approaches.