Rekreaktif amaçlı yapılan tenis sporunun bireylerin yaşam kaliteleri ile mutluluk düzeylerine olan etkilerinin incelenmesi
An examination of the effects of individuals who are and are not engaged in recreactive tennis sports on their quality of life and happiness levels
  1. Tez No: 969196
  2. Yazar: SİBEL OK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı; Diyarbakır ilinde rekreaktif amaçlı yapılan tenis sporunun bireylerin yaşam kalitesi ile mutluluk düzeyine olan etkisinin yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, meslek grubu, gelir durumu, tenis oynama durumu ve tenis oynama nedeni gibi değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklem grubunu, Diyarbakır İlinde tenis oynayan (n=325) ve tenis oynamayan (n=308) olmak üzere oluşturdu. Araştırmamıza katılan bireylerin mutluluk düzeylerini belirlemek için Hills ve Argyle tarafından geliştirilen Doğan ve Çötok tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu”ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalite Ölçeği uygulandı. Araştırmanın sonunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde Jamovi 2.4.5 istatistiksel paket programı kullanıldı. Öncelikle tüm değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, yüzde) hesaplandı. Verilerin parametrik test varsayımlarını sağladığı tespit edildikten sonra, araştırmanın amacına uygun olarak çeşitli karşılaştırma analizleri gerçekleştirildi. Cinsiyet, yaş grubu, medeni durum, öğrenim düzeyi, gelir düzeyi ve meslek grubu ile tenis oynama durumu arasındaki etkileşimlerin ilgili ölçek puanları üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla iki yönlü varyans analizi (Two-Way ANOVA) uygulandı. Bu analizlerde etkileşim etkileri değerlendirildi. Etkileşim etkilerinde anlamlılık düzeyi p < 0.05 olarak belirlendi. Yaş ve tenis oynama yılı değişkenleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık görüldü. Cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, meslek grubu, gelir durumu, tenis oynadığı gün sayısı ve tenis oynama değişkenleri arasında matematiksel olarak farklılıklar tespit edildi. Sonuç olarak; Oxford Mutluluk Ölçeği açısından yaş grubu ve tenis oynama süresi arasında anlamlı bir etkileşim etkisi bulundu. Yaşam kalitesi ölçeği bedensel alt boyutunda yaş ile aktif olarak tenis oynama ve tenis oynama süresinde, ruhsal alan puanlarında tenis oynamadığında mutsuzluk hisseden bireylerin ortalama ruhsal alan puanı, mutsuzluk hissetmeyen bireylerin ortalamasına göre istatiksel olarak anlamlı fark bulundu (p>0.05). Tenis oynamanın mutluluk düzeyini yaşa bağlı olarak farklı şekilde etkilediğini, tenis oynamanın ileri yaşlardaki bireylerde daha belirgin bir psikolojik fayda sağladığına, tenis oynamanın genç ve orta yaş bireylerde bedensel iyi oluşu daha güçlü biçimde desteklediğini, uzun süreli tenis oynamanın mutluluk üzerinde belirgin bir katkı sağladığı, beden algısında iyileşmenin düzenli ve süreklilik arz eden tenis etkinliğiyle ilişkili olduğunu, tenis oynayamadığında ruhsal anlam da etkilenme eğilimin de olan bireylerin genel olarak daha yüksek ruhsal iyi oluş düzeyine sahip olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of recreational tennis on individuals' quality of life and happiness in Diyarbakır province and the relationship between variables such as age, gender, marital status, educational status, occupational group, income status, tennis playing status, and reasons for playing tennis. The study sample consisted of tennis players (n=325) and non-tennis players (n=308) in Diyarbakır province. The“Short Form of the Oxford Happiness Scale,”developed by Hills and Argyle and adapted into Turkish by Dogan and Cotok, and the World Health Organization Quality of Life Scale were applied to determine the happiness levels of the participants. The Jamovi 2.4.5 statistical package program was used to analyze the data obtained at the end of the study. First, descriptive statistics (arithmetic mean, standard deviation, frequency, percentage) were calculated for all variables. After determining that the data met the parametric test assumptions, various comparative analyses were conducted according to the purpose of the study. A two-way analysis of variance (Two-Way ANOVA) was applied to determine the effects of interactions between gender, age group, marital status, education level, income level, occupational group, and tennis playing status on the relevant scale scores. Interaction effects were evaluated in these analyses. The significance level for the interaction effects was set at p < 0.05. Statistically significant differences were observed between the variables of age and years of playing tennis. Mathematical differences were found between the variables of gender, marital status, education level, occupational group, income level, number of days of playing tennis, and tennis playing. Consequently, a significant interaction effect was found between age group and duration of tennis playing on the Oxford Happiness Scale. In the physical subscale of the Quality of Life Scale, the mean psychological domain score of individuals who felt unhappy when not playing tennis was statistically significantly different from the mean score of individuals who did not feel unhappy (p>0.05). It was concluded that playing tennis affects happiness differently depending on age, that playing tennis provides more significant psychological benefits in older individuals, that playing tennis supports physical well-being more strongly in young and middle-aged individuals, that playing tennis for long periods of time contributes significantly to happiness, that improvement in body image is associated with regular and continuous tennis activity, and that individuals who tend to be affected mentally when unable to play tennis generally have higher levels of psychological well-being.