Etanol ve klorheksidin uygulamalarının adeziv sistemin dentine bağlanma dayanımı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of ethanol or chlorhexidine on the bond strength of a universal adhesive to dentin
  1. Tez No: 969195
  2. Yazar: ALEYNA KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA ECEM ALKAÇ EKİCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
Özet
Amaç: Adeziv sistemlerin diş dokularına uzun süreli ve başarılı bağlanma dayanımı sağlamaları, restorasyonun ömrünü artırmakta ve sekonder çürük riskini azaltmaktadır. Bu çalışmada, etanol ve klorheksidin yüzey uygulamalarının adeziv sistemin dentine bağlanma dayanımı üzerine etkilerinin 24. saatte ve yaşlandırma sonrasında in vitro olarak değerlendirilmesi ve oluşan hibrit tabakanın SEM altında incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmada, dahil edilme kriterlerini sağlayan 108 adet çekilmiş daimi üçüncü molar diş kullanılmıştır. Örnekler kontrol grubu, etanol yüzey uygulama grubu ve klorheksidin yüzey uygulama grubu olacak şekilde randomize üç ana gruba ayrılmıştır (n=36). Ardından her grup yaşlandırma uygulanacak ve uygulanmayacak (24. saat) randomize iki alt gruba ayrılmıştır. Her alt grup içinden SEM analizi yapılacak ikişer diş randomize olarak belirlenmiştir. Tüm örneklerin su soğutması altında dentin yüzeyleri açığa çıkartılmış ve yüzey uygulamalarından önce fosforik asitle pürüzlendirilmiştir. Universal adeziv sistem ve kompozit rezin ile restorasyonlar tamamlanmıştır. Örnekler 24 saat 37°C'de inkübatörde bekletilmiştir. Yaşlandırma uygulanacak alt gruplara 5000 devir termal siklus uygulanmıştır. SEM için ayrılanlar dışındaki örneklere makaslama bağlanma dayanımı testleri uygulanmıştır.Veriler Minitab v14 programı ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testiyle, dentin yüzey uygulamaları ana etkisi, yaşlandırma ana etkisi ve etkileşimleri iki yönlü varyans analiziyle, kategorik değişkenler Monte Carlo düzeltmeli Fisher Exact testiyle incelenmiştir. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışma bulgularına göre, dentin yüzey uygulama değişkeninden bağımsız olarak yaşlandırma uygulaması bağlanma dayanımı değerleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etki göstermiştir (p=0,001). Yaşlandırma uygulamasından bağımsız olarak dentin yüzey uygulamalarının ana etkisi (p=0,172) ve iki değişkenin etkileşimleri (p=0,580) bağlanma dayanımı değerleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir. Yaşlandırma uygulanan ve uygulanmayan gruplarda kırık tipi ile dentin yüzey uygulamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır (p=0,721, p=1,000). Sonuç: Bu çalışmanın limitasyonları dahilinde elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, klorheksidin uygulanan gruplarda bağlanma dayanımı değerleri daha yüksek bulunmuş ancak aradaki farklılık anlamlı bulunmamıştır. Dentin yüzey uygulamalarını değerlendiren ileri çalışmalara ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The successful bond strength of adhesive systems to dental tissues increases the lifespan of restorations and reduces the risk of secondary caries. This in vitro study aimed to assess the influence of ethanol and chlorhexidine dentin pre-treatments on the shear bond strength of a universal adhesive system to dentin, both at 24 hours and after thermal aging. The morphology of the hybrid layer was also analyzed using SEM. Material and method: In this study, a total of 108 permanent third molars in accordance with the inclusion criteria were used. The specimens were randomly divided into three main groups (n=36): control group, ethanol pre-treatment group, and chlorhexidine pre-treatment group. Subsequently, each group was further randomized into two subgroups: non-aged group (24 hours) and aged group. Two teeth were randomly selected from each subgroup for SEM analysis. The dentin surfaces were exposed under water cooling. After dentin pre-treatments, a universal adhesive system was applied, and composite resin restorations were placed. The samples were stored in an incubator at 37°C for 24 hours. A thermal cycling protocol was applied with 5000 cycles to the aged subgroups. Shear bond strength testing was performed on all specimens except for those selected for SEM analysis. Data were analyzed using Minitab v14. The Shapiro-Wilk test was employed to assess normality, whereas two-way ANOVA was conducted to evaluate the main effects of dentin pre-treatments, aging, and their interactions. Categorical variables were analyzed using Fisher's Exact Test with Monte Carlo correction. The level of significance was set at p<0,05. Results: The aging application had a statistically significant effect on bond strength values regardless of the dentin pre-treatments variable (p=0,001). Independent of the aging, the main effect of dentin pre-treatments (p=0,172) and the interactions between the two variables (p=0,580) did not show a statistically significant difference in bond strength values. No statistically significant relationship was found between fracture type and the pre-treatments in both the aged and non-aged groups (p=0,721, p=1,000, respectively). Conclusions: Within the limitations of this study, although higher bond strength values were observed in the chlorhexidine groups, the differences were not statistically significant. Further studies are needed to evaluate the effects of dentin pre-treatments.