Zemahşerî'nin“el-Keşşâf 'an hakâiki gavâmizi't-tenzîl ve 'uyûni'l-ekâvîl fî vucûhi't-te'vîl”adlı eserinde şiirle istişhâd ve istişhâd beyitlerinin tahlili
Analysis of poetic istishhad and istishhad couplets in the work of zamakhshari's al-Kashshaf 'an hakâiki gavâmizi't-tenzîl and 'uyûni'l-ekâvîl fî vucuhi't-te'vîl
  1. Tez No: 969201
  2. Yazar: BÜŞRA SULTAN AKCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR ALİ BİNOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Delil getirme yöntemi olan istişhâd, herhangi bir lafzın ve sözün doğruluğunu ispatlamak için doğruluğu kesin olan başka bir söz söylemedi. Şiirle istişhâd tefsir ilminde başvurulan ispat yöntemlerinden biridir. Kısaca“Keşşâf”adıyla bilinen tefsir kitabının müellifi Zemahşerî'dir. Dil ve belagât alanında yaptığı çalışmalarla öne çıkan Zemahşerî de tefsirinde bu yöntemi tercih eden alimlerdendir.“Keşşâf”, dil bilimlerinden istifade edilerek şerî ilimlerin ilk kaynağı Kur'an-ı Kerim' in filolojik tefsirdir. Dil bilimlerinin tefsir ilmine uygulandığı bu tefsirin adu"an Hakâiki Ğavâimizi't-Tenzîl ve Uyûni'l-Ekâvilfî Vucûhi't_Te'vil (Keşşâf) dır. Çalışmamızın konusu mezkûr eserde müellifin şiirle istişhâd metodunu, şiirinde istişhâd yaptığı beyitlerin tespiti, şairi, bahri, konusu ve tahlili yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Istishhad, which is a method of bringing evidence, is to say another word that is certain to be true in order to prove the truthfulness of any word or statement. (eş-Şihrîy, 1431: 42) Istishhad with poetry is one of the proof methods used in the science of Tafsir. (Öğmuş, 2015: 115) The author of the commentary book known simply as“Keşşâf”is Zemahşerî (Öztürk, Mertoğlu, 2013: 44/236-238). Zemahşerî, who stands out with his studies in the field of language and rhetoric, is one of the scholars who preferred this method in his commentary.“Keşşâf”is the philological interpretation of the Holy Quran, the first source of religious sciences, by making use of linguistic sciences. (Zemahşerî, 1998: 1/18) The name of this tafsir, in which linguistic sciences are applied to the science of tafsir, is“'an Hakâiki Ğavâinizi't-Tenzîl ve Uyûni'l-Ekâvîl fî Vucûhi't-Te'vîl (Keşşâf)”. (Zemahşerî, 1998: 1/18-20) The subject of our study is the author's method of istishhâd through poetry, the identification of the couplets he used in his poem, their poet, their subject, and their analysis.