Farklı abutment materyallerinin siklik yükleme sonucundaki vertikal uyumunun ve tork kaybının İn Vitro olarak değerlendirilmesi
In Vitro evaluation of vertical compliance and torque loss of different abutment materials after cyclic loading
- Tez No: 969200
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın amacı; diş hekimliğinde implant uygulamalarında yaygın olarak kullanılan titanyum abutmentları, zirkonya ve seramikle güçlendirilmiş polietereterketon (PEEK) – Biologic High Performance Polymer (BioHPP) daynaklar (abutmentlar) ile siklik yükleme öncesinde ve sonrasında vertikal uyum ve tork kaybı açısından in vitro olarak karşılaştırmaktır. Otuz adet implant, insan kortikal kemiğine benzerliği nedeniyle tercih edilen polimetilmetakrilattan (PMMA) yapılan bloklara silikon bir rehber yardımıyla yerleştirimiştir. İmplantlar, dayanak materyaline (titanyum, Ti-base'li zirkonya ve BioHPP) göre üç gruba ayrılmıştır (n=10). Üretici firmanın önerdiği tork değeriyle dayanaklar, implantlara bağlanmıştır. Uygulanan tork değeri dijital bir sistemle kontrol edilmiştir. Dayanaklar üzerine IPS e.max CAD materyalinden yapılan üst birinci küçük azı formunda yapılan kuronlar yerleştirilmiştir. Yükleme öncesinde stereomikroskop ile vertikal aralık ölçümleri yapılmıştır. Ardından tüm örnekler 500.000'lik döngüde, 2 Hertz (Hz) frekans değerinde, 100 Newton'luk (N) kuvvet ile yüklenmiştir. Yüklemeden sonra implantlar ile dayanaklar arasındaki vertikal aralık aynı stereo mikroskop kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonrasında sökme torku değerleri aynı dijital sistem kullanılarak ölçülmüştür. Grupların ortalama değerleri eşlendirilmiş t testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey çoklu karşılaştırma testi, Kruskal Wallis testi ve Dunn's çoklu karşılaştırma testi kullanılarak istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Dayanak grupları arasında sökme torku ortalamaları arasında istatistiksel açıdan önemli bir fark gözlenmemiştir (p=0,632). Ancak vertikal aralık açısından titanyum grubu yükleme öncesinde (p=0,005) ve sonrasında (p=0,034) anlamlı bir şekilde uyumsuzluk göstermiştir. Tüm örnekler yükleme öncesinde ve sonrasında kabul edilebilir bir vertikal uyumsuzluk göstermiştir. BioHPP dayanaklar düşük yükler altında diğer dayanakların yerine alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to compare titanium abutments, which are commonly used in implant dentistry, with zirconia and ceramic-reinforced polyetheretherketone (PEEK) – Biologic High Performance Polymer (BioHPP) abutments in vitro in terms of vertical fit and torque loss before and after cyclic loading. Thirty implants were embedded in blocks made of polymethylmethacrylate (PMMA), which is preferred due to its similarity to human cortical bone, with the help of a silicone guide. Implants were divided into three groups (n = 10) according to the abutment material (titanium, Ti-based zirconia and BioHPP). The abutments was connected to the implants with the torque value recommended by the manufacturer. The applied torque value was controlled by a digital system. Crowns made of IPS e.max CAD material in the form of the upper first premolar were placed on the abutments. Vertical gap measurements were made with an stereomicroscope before loading. Then, all samples were loaded with a force of 100 Newtons (N) at a frequency of 2 Hertz (Hz) in 500.000 cycles. After loading, the vertical gap between implants and abutments was evaluated using the same stereomicroscope. Afterwards, removal torque values were measured using the same digital system. Mean values of the groups were evaluated statistically using one-way analysis of variance, paired t test, Tukey's multiple comparison test, Kruskal Wallis test and Dunn's multiple comparison test. No statistically significant difference was observed between the removal torque averages between the abutment groups (p = 0.632). However, in terms of vertical gap, the titanium group showed significant misfit before (p = 0.005) and after (p = 0.034) loading. All samples showed acceptable vertical misfit before and after loading. BioHPP abutments can be an alternative to other abutments under low loads.