Sosyal politika uygulayıcısı olarak yerel yönetimler: İtalya-Türkiye örneği
Local governments as social policy implementers: The Italy-Türkiye case
  1. Tez No: 969213
  2. Yazar: MESUT EMRE BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sosyal Hizmet, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
Özet
Kamu yönetimi anlayışı içindeki yeri ve önemi gün geçtikçe artan yerel yönetimler merkezi idarelerin sosyal politika alanında ortaya koyduğu iradeyi yerele taşıma aracı olarak görev yaptığı gibi yetki alanları ve ihtiyaçlar çerçevesinde sosyal politikaların uygulanması noktasında özgün birtakım çalışmalar da yapabilmektedir. Tezin amacı benzer refah rejiminde değerlendirilen iki ülke olan Türkiye ve İtalya'da yerel yönetimlerin sosyal politika uygulamaları noktasında ortaya koyduğu politikaları değerlendirerek bu iki ülkedeki benzerlik ve farklılıkları belirlemektir. Çalışma kapsamında her iki ülkede anayasal çerçevede ve kanunlar perspektifinde yerel yönetimlerin sosyal politika uygulamaları araştırılmış ve yerel düzeydeki sosyal politikalar incelenmiştir. İtalya'da il idaresi, bölge idaresi, belediyeler ve metropoliten kentler, Türkiye'de ise belediyeler, il özel idareleri ve köyler şeklinde kurumsallaşan yerel idareler arasında sosyal politikaların en güçlü şekilde uygulandığı idarelerin belediyeler olduğu görülmüştür. Yerel yönetimlerin sosyal harcamaları ve farklı bölgelerdeki belediyelerin sosyal politika uygulamaları değerlendirilerek iki ülkedeki yerel sosyal politikaların benzerlik ve farklılık arz eden durumları tespit edilmiştir. Yerel yönetimlerin bütçelerinden sosyal harcamalar için ayırdıkları pay göz önünde bulundurularak yerel sosyal politikaların yoğunlaştığı alanlar tespit edilmiştir. Yerel yönetimlerin yapısı gereği farklılaşan uygulamalar ve bütçe tercihleri incelenerek yerel farklılıkların sosyal politikaların yoğunlaştığı kesimlere etkisi değerlendirilmiştir. Her iki ülkede de yerel sosyal politikaların aile, kadın ve çocuk hizmetleri, yaşlılar, engelliler, bağımlılar ve yoksul kesimlere yönelik olarak gerçekleştirildiği görülmüş ve belediye bütçelerinden bu alanlara ayrılan paylar analiz edilerek belediyelerin performans ölçütleri belirlenmiştir. Yerel yönetimlerin dezavantajlı kesimlere yönelik ortaya koyduğu sosyal politikaların yerel idarelerin bütçeleri ve idari kapasiteleri ile sınırlanmış olması sebebiyle merkezi idareler tarafından yerel sosyal politikaların desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Local governments, which have been gaining increasing significance and a stronger position within the concept of public government day by day, not only serve as an instrument for conveying the central government's will in the field of social policy to the local level but also carry out distinctive activities for the implementation of social policies within their areas of authority and in line with local needs. The aim of this thesis is to evaluate the social policy practices implemented by local governments in Türkiye and Italy, two countries with similar welfare regimes, and to identify similarities and differences in these two countries. Within the scope of this study, the social policy practices of local governments have been explored within the constitutional framework and from a legal perspective in both countries, and local-level social policies have been analysed. Among local governments institutionalized as provincial administrations, regional administrations, municipalities, and metropolitan cities in Italy, and as municipalities, special provincial administrations, and villages in Türkiye, municipalities have been found to be the most strongly implemented in social policies. By evaluating the social expenditures of local governments and the social policy practices of municipalities in different regions, the similarities and differences in local social policies between the two countries have been identified. Taking into consideration the share allocated for social expenditures from local government budgets, the specific areas in which local social policies are concentrated have been determined. By analyzing the variations in practices and budget preferences arising from the structure of local governments, the impact of local differences on the social policy target groups has been evaluated. In both countries, it has been observed that local social policies are implemented in areas such as family, women and children's services, the elderly, persons with disabilities, substance dependents, and impoverished groups, and the shares allocated from municipal budgets to these areas have been analyzed to determine performance indicators for municipalities. Since the social policies that local governments implement for disadvantaged groups are limited by the budgets and administrative capacities of local governments, it is necessary for central governments to support local social policies.