Fen eğitiminde sanal gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin tutum, motivasyon ve fen öğrenme yaklaşımlarına etkisi
The effect of virtual reality applications in science education on students' attitudes, motivation and science learning approaches
  1. Tez No: 969251
  2. Yazar: GAMZE BANAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL UMDU TOPSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, sanal gerçeklik (VR) uygulamalarının fen eğitiminde kullanılmasının öğrencilerin eğitsel sanal gerçeklik uygulamalarına yönelik tutum, motivasyon ve fen öğrenme yaklaşımlarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın yöntemi olarak karma yöntem desenlerinden açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Örneklem, İstanbul ili Tuzla ilçesinde öğrenim gören ve 7. sınıfa devam eden 35 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Nicel veriler, araştırma kapsamında ön test ve son test olarak uygulanan üç farklı ölçek ile toplanmıştır. Bu ölçekler, Eğitsel Sanal Gerçeklik Uygulamalarına Yönelik Tutum Ölçeği, Sanal Gerçeklik Uygulamalarına Yönelik Motivasyon Ölçeği ve Fen Öğrenme Yaklaşımları Ölçeği olarak uygulanmıştır. Nitel veriler ise açık uçlu soru formu ile elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen nicel veriler SPSS programında analiz edilerek öğrencilerin uygulama öncesi ve sonrası cevapları karşılaştırılmıştır. Nitel verilerin analizi ise içerik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Üç ana tema (tutum, motivasyon ve fen öğrenme yaklaşımları) altında kategorilere ayrılmıştır. Elde xiv edilen bulgular, sanal gerçeklik uygulamalarının öğrencilerde sanal gerçeklik uygulamalarına karşı olumlu tutum ve motivasyon geliştirdiği ve fen öğrenme yaklaşımlarını benimsediğini göstermektedir. Sonuç olarak, VR teknolojisinin fen bilimleri eğitiminde etkili bir öğrenme aracı olarak kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of using virtual reality [VR] applications in science education on students' attitudes, motivation and science learning approaches towards educational virtual reality applications.As a research method, descriptive, sequential, mixed method designs were used. For instance, tuzla disctrict in İstanbul consists of 35 students at the 7th grade. Quantitative data were collected with 3 different scales applied as pre-test and post-test within the scope of the research.These scales were applied as an attitude scale towards educational virtual reality applications, a motivation scale towards virtual reality applications and a science learning approaches scale.Qualitative data were obtained through an open-ended questionnaire. The quantitative data obtained in the search were analyzed in the SPSS program and the students' pre-application and postapplication values were compared. The analysis of qualitative data was examined with the content analysis method. It is categorized under three main themes (attitude, motivation and approaches to learning science). The findings show that virtual reality applications develop positive attitudes and motivation towards virtual xvi reality applications and adopt science learning approaches in students. As a result, it can be said that VR technology can be used as an effective learning tool in science education. Suggestions were also included as a result of the data obtained in the research.