Pazar esnafının ses hijyeni farkındalık düzeyleri ve ses yorgunluklarının incelenmesi
Examination of market shopkeepers' voice hygiene awareness levels and voice fatigue
- Tez No: 969252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNAY KOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Diyarbakır ilinde Pazar esnafı olarak çalışmakta olan bireylerin ses hijyeni hakkındaki farkındalık düzeyleri ve ses yorgunluklarının demografik bilgiler açısından incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve 100 Pazar esnafının katıldığı anket uygulaması yapılmıştır. Demografik Bilgi Formu, Ses Yorgunluğu Ölçeği ve Ses Hijyeni Farkındalık Düzeyi Bilgi Formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. Diyarbakır ilindeki pazarcılara yönelik anket uygulaması ile toplanan veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmanın bulguları, bazı demografik değişkenlerin ses hijyeni ve ses yorgunluğunu etkilediğini göstermektedir. Sesi aktif kullanma süresi, kronik hastalık olma durumu ve yaş değişkenlerinin anlamlı etkileri bulunmaktadır. Buna karşın cinsiyet, eğitim düzeyi, çalışma süresi, tıbbi rahatsızlık, ses ile ilgili profesyonel eğitim alma durumu değişkenlerinin ise bir etkisi tespit edilememiştir. Sonuç: Çalışmanın sonuçları, Pazar esnafının demografik değişkenlerin ses hijyeni ve ses yorgunluklarını etkilediğini göstermektedir. Ulaşılan sonuçlar ses hijyen/vokal hijyen hakkında bilgisi olan Pazar esnafının ses yorgunluk düzeyinin ses hijyen/vokal hijyen hakkında bilgi sahibi olmayanlardan daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ulaşılan sonuçlar eşliğinde Pazar esnafının ses kullanımı konusunda eğitim almaları önerilmektedir. Bu sayede ses hijyeni ve ses yorgunluğu farkındalıklarının artması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the awareness levels of voice hygiene and voice fatigue of individuals working as market tradesmen in Diyarbakır province in terms of demographic information. Material and Method: Quantitative research method was used in the study and a survey was conducted with the participation of 100 market traders. Data were collected through Demographic Information Form, Voice Fatigue Scale and Voice Hygiene Awareness Level Information Form. Data collected through the survey application for market traders in Diyarbakır province were analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) package program. Results: The findings of the study show that some demographic variables affect voice hygiene and voice fatigue. The duration of active voice use, chronic disease status and age variables have significant effects. However, no effect was detected for the variables of gender, education level, working hours, medical illness and professional training status related to voice. Conclusion: The results of the study show that demographic variables affect voice hygiene and voice fatigue of market tradesmen. The results obtained show that the voice fatigue level of market tradesmen who have knowledge about voice hygiene/vocal hygiene is higher than those who do not have knowledge about voice hygiene/vocal hygiene. In light of the results obtained, it is recommended that market tradesmen receive training on voice use. In this way, it will be possible to increase their awareness of voice hygiene and voice fatigue.