Sınıf öğretmenlerinin yaratıcı drama dersine karşı tutumları ile mesleki öz yeterlikleri arasındaki ilişkisinin incelenmesi
The relationship between classroom teachers' perception levels of attitudes towards creative drama method and their professional self-efficacy
  1. Tez No: 969285
  2. Yazar: MELİKE KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÜREDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin yaratıcı drama dersine karşı tutumları ile mesleki öz yeterliklerinin bazı değişkenler açısından incelenip tutumları ile mesleki öz yeterlikleri arasındaki ilişki durumunu belirlemek ve sonuçlarını açıklamaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinde yer alan genel tarama modelleri içerisinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi uygun örneklem yoluyla tespit edilmiştir. Bu araştırma 2024-2025 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında Şırnak il merkezinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokullarda görev yapan 91'i kadın 51' i erkek olmak üzere 142 gönüllü sınıf öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgiler formu,“Yaratıcı Drama Dersine Karşı Tutum Ölçeği”ve“Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği”uygulanmıştır. Veri toplama araçları ile elde edilen veriler SPSS 24 istatistik paket programı kullanılarak istatiksel veri analizleri yapılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin yaratıcı drama dersine yönelik tutumları ile öğretmen öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin ne düzeyde olduğu betimsel analiz sonuçları incelendiğinde; sınıf öğretmenlerinin yaratıcı drama dersine yönelik tutumları ile mesleki öz yeterlikleri cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği, yaş değişkenine göre incelendiğinde de anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin mesleki özyeterlik düzeylerine ait ortalama puanlar kıdem yılına göre incelendiğinde, 21-30 yıl kıdem deneyimine sahip sınıf öğretmenlerin 11-20 yıl ve 1-10 kıdem deneyimine sahip sınıf öğretmenlerinden daha yüksek puan ortalamasına sahiptir. Sınıf öğretmenlerinin yaratıcı drama dersine karşı tutumları ile öğretmen özyeterlik düzeyleri arasında pozitif yönlü, düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine primary school teachers' attitudes toward creative drama lessons and their professional self-efficacy in terms of certain variables, to determine whether there is a relationship between their attitudes and self-efficacy, and to explain the results. A correlational survey model was used in the study. The sample for the study was determined through convenience sampling. This research was conducted with the participation of 142 volunteer primary school teachers, 91 of whom were female and 51 of whom were male, working in primary schools affiliated with the Ministry of National Education in the central district of Şırnak and other districts during the fall semester of the 2024-2025 academic year. The data collection tools used in the study were a personal information form, the“Attitude Scale Towards Creative Drama Lessons,”and the“Teacher Self-Efficacy Scale.”The data obtained from the data collection tools were analyzed using the SPSS 24 statistical package program. When examining the descriptive analysis results regarding the level of relationship between primary school teachers' attitudes toward creative drama lessons and their teacher self-efficacy, statistically significant difference was not found in primary school teachers' attitudes toward creative drama and their professional self-efficacy based on gender or age. However, when examining the average scores of professional self-efficacies by years of experience, primary school teachers with 21-30 years of experience had a higher average score than those with 11-20 years and 1-10 years of experience. It was observed that there was a positive, weak, and significant relationship between primary school teachers' attitudes toward creative drama lessons and their teacher self-efficacy levels.