Çocuk kitaplarında bulunması gereken kriterlere ilişkin ilkokul öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
Examination of primary school teachers' opinions on the criteria that should be included in children's books
  1. Tez No: 969286
  2. Yazar: HEDİYE TUĞÇE SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÜREDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel problemi, ilkokul öğretmenlerinin çocuk kitaplarında bulunması gereken kriterlere ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Çocuk kitapları, öğrencilerin okuma alışkanlıklarının gelişiminde, dil becerilerinin güçlenmesinde ve bilişsel-duygusal gelişimlerinin desteklenmesinde önemli bir araçtır. Bu bağlamda, araştırmanın amacı öğretmenlerin çocuk kitabı seçiminde dikkate aldıkları ölçütleri hem dış yapı hem de içerik boyutları açısından derinlemesine incelemektir. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde yürütülmüş ve durum çalışması deseni tercih edilmiştir. Bu desenin seçilmesindeki temel gerekçe, öğretmenlerin kitap seçim sürecine ilişkin düşüncelerini ayrıntılı olarak aktarmalarına olanak sağlamasıdır. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve Türkiye'nin farklı bölgelerinde görev yapan, farklı kıdem düzeylerine sahip 100 sınıf öğretmeninden amaçlı örnekleme yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, öğretmenlerin kitap seçiminde çeşitli ölçütlere dikkat ettiklerini göstermektedir. Dış yapı özellikleri kapsamında öğretmenler, kitapların dayanıklı kâğıttan basılmış olmasını, taşıma açısından uygun boyutlarda bulunmasını, okunabilir puntolarla yazılmasını ve dikkat çekici kapak tasarımına sahip olmasını önemli görmektedir. İç yapı özellikleri açısından ise sade ve anlaşılır bir dilin, akıcı anlatımın, eğitsel değerin, sosyal ve duygusal gelişime katkı sağlayan unsurların ve eğlenceli içeriklerin ön plana çıktığı belirlenmiştir. Ayrıca illüstrasyonların estetik açıdan uyumlu, metinle ilişkili ve çocukların ilgisini artıracak nitelikte olması gerektiği vurgulanmıştır. Bunun yanı sıra, pedagojik yaklaşım ve değerler eğitimi, cinsiyet eşitliği, yaşa uygunluk ve gelişimsel düzey, yayınevinin güvenilirliği, çeviri kalitesi ve fiyatın erişilebilirliği öğretmenlerin önem verdiği diğer kriterler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The main problem of this study is to reveal the opinions of primary school teachers regarding the criteria that should be present in children's books. Children's books are an important tool in the development of students' reading habits, the strengthening of their language skills, and the support of their cognitive and emotional development. In this context, the aim of the study is to examine in depth the criteria that teachers take into consideration when selecting children's books, both in terms of external structure and content. The study was conducted within the framework of a qualitative research approach, and the case study design was preferred. The main reason for choosing this design is that it allows teachers to reflect their thoughts on the book selection process in detail. Data were collected through a semi-structured interview form prepared by the researchers and obtained from 100 primary school teachers with different levels of seniority working in various regions of Turkey, using the purposive sampling method. The findings of the study show that teachers pay attention to various criteria in book selection. In terms of external structure, teachers consider it important that books are printed on durable paper, are in portable sizes, are written in readable fonts, and have an attractive cover design. Regarding internal structure, it was determined that a simple and clear language, fluent narration, educational value, elements contributing to social and emotional development, and entertaining content are emphasized. In addition, it was highlighted that illustrations should be aesthetically harmonious, related to the text, and capable of increasing children's interest. Furthermore, pedagogical approaches and values education, gender equality, age appropriateness and developmental level, the reliability of the publishing house, translation quality, and price accessibility are among the other criteria that teachers consider important.