Sinyal işleme teknikleri ile gri seviyeli tek resimden 3 boyutlu yüzey elde etme
Recovery of 3-D shape of gray level single images using signal processing techniques
  1. Tez No: 96930
  2. Yazar: İSMAİL UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, sinyal işleme tekniklerini kullanarak gri seviyeli tek resimden üç boyutlu yüzey elde edilmesi amaçlanmış, bu amaçla tonlamadan biçim(Shape from Shading) problemi olarak da adlandırılan bu konuda daha önce yapılmış olan plakalar yönteminin(Canbek,1999) daha da iyileştirilmesi üzerine çalışılmalar yapılmıştır. Plakalar yöntemi, sonsuz çözümü bulunan kısmi diferansiyel denklemin bir çözümünü mutlaka bulmaktadır. Ancak, bulunan çözümün doğru çözüm olabilmesi başlangıç koşullarına bağlıdır. Bu çalışmada da, bu başlangıç koşullarını tayin edebilmemiz için bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemde, imgelerin eş aydınlık eğrileri çıkartılarak plakalar için yönlenme ve yükseklik bilgileri başlangıç koşulu olarak girilmektedir. Bu çalışmada, gerçek fotoğraflar üzerine uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this project, it is aimed to recovery of shape of grey level images using signal processing techniques. This problem is named as“shape from shading”problem. For this reason, we work on“Plates Method”which is proposed to-solve this problem previously(Canbek,1999) and proposed a technique to improve this method. Plates method founds a solution of partial differential equation. To find a correct solution depends on the initial conditions. In this study, we have drawn iso-brightness contours of images and applied as initial conditions of orientation and hight of plates. However, we made applications on some real images.