Moleküler eleklerde adsorpsiyon termodinamiğinin gaz kromatografik yöntemle incelenmesi
Studying of adsorption termodynamics on molecular sieves by gas chromatographic method
- Tez No: 96931
- Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ İNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
IV ÖZET Gaz-katı kromatografisi yöntemiyle aynı karbon sayılı bir n-alkan, bir aromatik hidrokarbon ve bir halkalı alkan olmak üzere üç hidrokarbonun (n-hekzan, benzen, siklohekzan) iki adsorban (moleküler elek 13X, moleküler elek 4 A) üzerindeki izosterik adsorpsiyon ışılan belirlenmiştir. Moleküler elek 4A için ısıl iletkenlik dedektörü ile çalışılarak“sonlu derişim”, moleküler elek 13X için ise alev iyonlaşmah dedektör ile çalışılarak“sonsuz seyrelme”yöntemleri kullanılmıştır. Sonsuz seyrelme yönteminde hidrokarbonların izosterik adsorpsiyon ısısına ek olarak adsorpsiyon entropisi ve adsorpsiyon serbest entalpisi hesaplanmıştır. Deneysel izotermlerin Langmuir eşitliğine uyduğu belirlenmiş olup, 13X ve 4A moleküler eleklerinde çalışılan şartlara göre adsorpsiyon ısıları değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Gaz- katı kromatografisi Adsorpsiyon ısısı Sonlu konsantrasyon Sonsuz seyrelme Moleküler elek 13X, Moleküler elek 4A Hidrokarbonlar (n-Hekzan, Benzen, Siklohekzan)
Özet (Çeviri)
SUMMARY The heats of adsorption of three hydrocarbons which have the same carbon number that are n-alkanc, aromatic hydrocarbon and cycloalkanc (n-hcxane, benzene, cyclohexane) on the two adsorbant (molecular sieve 1 3X and molecular sieve 4A) were determined using the gas-solid chromatografic method. The“Unite concentration”tecnique was used for molecular sieve 4A studying with thermal conductivity dedector, and“infinite dilution”tecnique was used for molecular sieve 13X studying with flame ionisation dedector. In infinite dilution tecnique, adsorption entropies and adsorption free enthalpies were calculated in addition to the adsorption isosteric heats. The experimental isotherms were found to conform with the Langmuir equation and isosteric adsorption heats on molecular sieves 13X and 4A were evaluated according to the experimental conditions. KEY WORDS Gas-solid chromatography Heat of adsorption Finite concentration infinite dilution Molecular sieve 1 3X, Molecular sieve 4A Hydrocarbons (n-Hexane, Benzene, Cyclohexane)