Bir porselen fabrikasında kullanılan fırınların ısı optimizasyonu
The Heat optimization of the furnace used in a porcelain factory
  1. Tez No: 96929
  2. Yazar: ÜMRAN ERÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Güral Porselen 2 fabrikasının sır, bisküi ve dekor fırınlarında yapılabilecek enerji tasarrufları ve tasarruf edilebilecek enerjinin geri kazanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla ilk önce sır, bisküi ve dekor fırınlarının yüzey sıcaklıkları ölçülmüş ve fırın yüzeylerinden kaybolan ısı miktarı hesaplanmıştır. Daha sonra bu fırınların yüzeylerine fazladan bir yalıtım malzemesi ilave edilerek sağlanabilecek enerji tasarrufu miktarı ile bu ilave izolasyonun yapılması halinde gereken yatırım maliyetleri ve geri ödeme süreleri hesaplanmıştır. Fabrika idari binasının yapı bileşenleri tespit edilmiş ve bu yapı bileşenlerinin TSE'nin 825 no'lu standardında belirtilen ısıl iletim değerlerine uymadığı tespit edilmiştir. Buna karşın idari binanın ısı raporu çıkartılmış ve gerekli ısıl iletim değerlerine sahip olmayan bileşenlere ilave bileşenler eklenerek kazanılabilecek enerji tasarrufu miktarı ile yatırım maliyeti ve geri ödeme süresi çıkarılmıştır. Ayrıca idari binanın ısıtmasında kullanılan LPG yerine, bu binanın fabrikanın sır fırını soğutma bacasından atılan sıcak gaz ile ısıtılabilme olasılığı araştırılmış bu amaçla bu bacaya bir reküparatör dizayn edilmiştir. Bu reküparatörün maliyet analizi ve yatırımın kendisini geri ödeme süresi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, they have been investigated that energy savings and recycling of these energy savings done in silvering, biscuit and decoration furnace in a porcelain factory. In this aim, firstly, the surface temperatures of silvering, biscuit and decoration furnaces have been measured and heat rate terminated from furnace surfaces has been determined. Secondly, energy savings rate provided by adding an extra isolation material to furnace surfaces, with this additional isolation done, necessary investment costs and payment back times determined. The structure components of factory administration building have been obtained and they have been determined that these structure components aren't agreeable to thermal convection values described The number 825 in standarts of T.S.E. in contrast to, heat report of administration building has been obtained and with the addition of additional components to the other components which don't have necessary thermal convection values, energy savings rate which will be saved and investment cost and payment back time have been determined. Moreover, instead of LPG system used in heating of administration building, the possibility of the capable of heating of this building by disposing hot gas from cooling funnel of silvering furnace of factory has been investigated and in this aim, a rekuperatcr has been designed for this funnel. Finally, cost analysis of this rekuperator and payment back time of investment have been determined.