Kitosan ile 3 farklı amputasyon ajanının sıçan diş pulpaları üzerindeki etkilerinin histolojik olarak incelenmesi
Histological investigation of the effects of kitosan and 3 different amputation agents on rat dental pulps
  1. Tez No: 761449
  2. Yazar: KÜBRA PEDÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH DOĞAN, PROF. DR. NURHAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Vital pulpa tedavilerinden olan pulpotomi (amputasyon) tedavisi; enfekte olmuş ya da etkilenmiş koronal pulpanın çıkarılmasını takiben uygulanan bir prosedürdür. Özellikle süt dişlerinin tedavisinde kullanılan bu prosedürde biyouyumlu ve etkili bir ideal materyal arayışı uzun yıllardır devam etmektedir. Bu tez çalışmasında cerrahi alanında yıllardır hemostatik özelliğiyle kullanılmış bir ajan olan kitosanın pulpotomi tedavisinde kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amacıyla pulpada hücresel düzeyde oluşturduğu etki histolojik olarak incelenmiştir. Çalışmada kitosan ile pulpotomi tedavisinde yıllardır kullanılan farklı materyallerin etkinliklerinin karşılaştırılarak değerlendirme yapılması düşünülmüş ve bu amaçla formokrezol, ferik sülfat, Ankaferd Blood Stopper (ABS) çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma sıçan (rat) azı dişleri üzerinde yapılmıştır. Genel anestezi altında sıçanların 4'er azı dişine pulpotomi tedavisi yapılarak 4 materyal uygulanmıştır. Uygulamadan 2 ve 4 hafta sonra dişler çevre kemikle birlikte çıkarılarak histolojik inceleme için hazırlanmıştır. Alınan histolojik kesitlerde enflamatuar hücre, odontoblast hücre tabakası kalınlığı ve kalsifiye doku kalınlıkları değerlendirilerek istatistiksel veriler doğrultusunda karşılaştırmalı olarak son değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular enflamatuar hücre, odontoblast hücre tabakası kalınlığı ve kalsifiye doku kalınlıkları olmak üzere 3 başlık altında değerlendirilmiştir. Enflamasyon 2. haftada hafif derecede olmak üzere tüm gruplarda benzer şekilde izlenmişse de formokrezol grubunda izlenen enflamatuar hücre yoğunluğunun diğer gruplara göre bir miktar daha fazla olduğu görülmüştür. Enflamasyonun 4. haftada tüm gruplarda 2. hafta sonuçlarına göre genel olarak azaldığı gözlenmiş, gruplar arası değerlendirmede formokrezol grubunda enflamatuar hücre yoğunluğunun diğer gruplara nazaran daha fazla olduğu belirlenmiştir. Odontoblast kalınlığı 2.
Özet (Çeviri)
Pulpotomy (amputation) treatment, which is one of the vital pulp treatments; It is a procedure that follows the removal of the infected or affected coronal pulp. The search for a biocompatible and effective ideal material has been going on for many years, especially in this procedure used in the treatment of primary teeth. In this thesis study, the effect of chitosan, which is thought to be used as hemostatic in pulpotomy treatment, on pulp was examined histologically. The aim of the study was to compare and evaluate the effectiveness of different materials used in pulpotomy treatment with chitosan for years, and for this purpose, formocresol, ferric sulphate, Ankaferd Blood Stopper (ABS) were included in the study. The study was done on rat molars. Under general anesthesia, pulpotomy was applied to 4 molars of the rats and 4 materials were applied. 2 and 4 weeks after the application, the teeth were removed together with the surrounding bone and prepared for histological examination. Inflammatory cell, odontoblast cell layer thickness and calcified tissue thickness were evaluated in histological sections. Comparative evaluations were made in line with statistical data. Findings were evaluated under 3 headings as inflammatory cell, odontoblast cell layer thickness and calcified tissue thickness. Although inflammation was observed similarly in all groups, with mild inflammation in the 2nd week, it was observed that the inflammatory cell number in the formocresol group was slightly higher than the other groups. It was observed that inflammation decreased in all groups in the 4th week compared to the results of the 2nd week, and the intensity of inflammatory cells in the formocresol group was higher than in the other groups.