Düşük enerji seviyeli lazerlerin diş çekimi sonrasında kemik iyileşmesi üzerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of low level laser therapy (LLLT) on bone healing following tooth extraction
  1. Tez No: 339578
  2. Yazar: ERKAN ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NADİR GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada, düşük enerji seviyeli lazer terapisinde kullanılan Helyum-Neon (He-Ne) ve Galyum-Aluminyum-Arsenid (GaAlAs) lazerlerin diş çekimi sonrası kemik iyileşmesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 30 adet dişi albino Wistar rat kullanılmıştır. Tüm deneklerin maksiller sağ kesici dişlerinin çekimi yapılmıştır. He-Ne ve GaAlAs lazerin 6 J/cm2 ve 10 J/cm2 enerji dozlarında uygulandığı dört grup ve lazer uygulanmayan bir kontrol grubu oluşturulmuştur. Lazer grubundaki ratlara He-Ne ve GaAlAs lazerler diş çekimini takiben iki enerji düzeyinde 7 gün boyunca uygulanmıştır. Diş çekimini takiben 30 günlük süre sonunda tüm denekler sakrifiye edilerek, kemik iyileşmesi histolojik, immünohistokimyasal ve radyolojik olarak değerlendirilmiştir. Bu incelemeler sonucunda, 10 jolule/cm2 enerji düzeyinde GaAlAs lazer uygulaması ile daha organize ve kompakt görünümlü kemik doku oluştuğu izlenmiştir. Bu çalışma ile düşük enerji seviyeli lazer uygulamasının kemik iyileşmesinde etkili bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of Helium-Neon (He-Ne) and Gallium-Aluminum-Arsenide (GaAlAs) lasers used in low level laser therapy on bone healing following tooth extraction. For that purpose 30 female albino Wistar rats were used. Maxillary right incisor tooth of all subjects was extracted. A control group and four groups that lasers He-Ne and GaAlAs applied with energy doses 6 J/cm2 and 10 J/cm2 were settled. Laser group rats were treated with He-Ne and GaAlAs lasers in two energy levels for 7 days following tooth extraxtion. At the end of 30 days after tooth extraction all subjects were sacrificed so as to observe bone healing histological, immunohistochemical and radiological. In consequence of these assesments, more organized and compact looking bone tissue formation was observed in GaAlAs laser treatment with energy dose of 10 J/cm2. The results demonstrated that the low level laser therapy is efficient application in bone healing.