Kurşun pollusyonlu topraklardan izole edilen fungusların kurşun toleranslarının ve atık sulardaki kurşunu sorblama yeteneklerinin belirlenmesi
Lead tolerance of fungi isolated from lead polluted soils and determination of their lead absorbsion quality in waste water
  1. Tez No: 96932
  2. Yazar: EBRU DÖNER DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ffl ÖZET Bu çalışmada, kurşunla kontamine olmuş topraktan 10 mikrofungus kültürü izole edilerek, bu funguslann kurşun toleransları ve kurşunu absorblama yetenekleri araştırılmıştır. İzole edilen funguslann identifîkasyonlan yapılarak, sıvı ve katı besiyerlerinde farklı kurşun konsantrasyonları ve pH değerleri kullanılarak kurşunu biosorblama oranları incelenmiştir. Yüksek kurşun konsantrasyonlarında dirençli mikrofungus sayısının azaldığı bilinmektedir. Kurşun iyonlarını %90'ın üzerinde absorblayan mikrofungus türleri P.oxalicum, P. fuscum ve P. lanoso viride olarak saptanmış ve bu üç türden kurşun iyonları ile kirletilmiş alanların iyileştirme çalışmalarında faydalanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, 10 microfungi cultures have been isolated from the lead contaminated soil, then their lead tolerance levels and lead absorption capabilities have been researched. After the identification of isolated fungi, their biosorbtion portions through the lead have been obtained by using liquid and solid medium and different lead concentrations and pH. It has known that, the number of resistant microfungi decreased at the high lead concentrations. It was found that three species of the test microfungi which are P.fuscum, P. oxalicum and P. lanoso viride, could absorb lead ions above 90% especially in a liquid medium. This result shows that, these fungi species can be used easily in the area which are polluted by the lead ions.