Molibden Schiff bazı komplekslerinin gözenekli moleküler elekler içerisinde immobilize edilmesi ve katalitik özelliklerinin incelenmesi
Immobilization of Schiff base-molybdenum complexes into porous molecular sieves and investigation of catalytic properties
- Tez No: 449351
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ŞAHİN, DOÇ. DR. MAJID MASTERI FARAHANI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu çalışmada, çeşitli molibden-amino asit (alanin, fenilalanin, glisin, leusin, izoleusin, ve histidin) Schiff bazı kompleksleri“esnek ligand yöntemi”(flexible ligand method) kullanarak gözenekli moleküler eleklerin (Na-Y zeolit ve mezo gözenekli SBA-16) içinde immobilize edildi. Hazırlanan heterojen katalizörlerin fizikokimyasal karakterizasyonu; Fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi (FT-IR), toz X-ışını kırınımı (PXRD) analizi, taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X-ışınları (EDX), elementel analizi (EA), N2 adsorpsiyon-desorpsiyon analizi (BET metot), indüktif eşleşmiş plazma optik emisyon spektrometresi (ICP-OES), Ultraviole (morötesi)-görünür bölge difüze yansıma spektroskopisi (UV-Vis DRS) ve termogravimetrik analizi (TGA) yöntemleri kullanıldı. İmmobilizasyon işlemi her iki moleküler elekler için başarılı olduğunu gösterilmiştir. Hazırlanan heterojen katalizörleri, oksitleyici olarak tert-bütil hidroperoksit (TBHP) mevcudiyetinde tepkime şartlarında olefin epoksidasyonu kullanılmıştır; yüksek aktivite ve seçicilik hem de yüksek kararlılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, various molybdenum-amino acid (alanine, phenylalanine, glycine, leucine, isoleucine and histidine) Schiff base complexes were immobilized into porous molecular sieves (Na-Y zeolite and mesoporous SBA-16) using“flexible ligand method”. Physicochemical characterization of the prepared heterogeneous catalysts were investigated by Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), powder X-ray diffraction (PXRD) analysis, scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive (EDX) X-ray analysis, elemental analysis (EA), N2 adsorption-desorption analysis (BET method), inductively coupled plasma-optical emission spectrometry (ICP-OES), Ultraviolet-visible diffuse reflectance spectroscopy (UV-Vis DRS) and thermogravimetric analysis (TGA). The immobilization process in both molecular sieves was shown to be successful. The prepared heterogeneous catalysts were tested in the epoxidation of olefins in the presence of tert-butyl hydroperoxide (TBHP) as oxidant which showed high activities and selectivities as well as high stability in the reaction conditions.